KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye’ye uzaydan gözaltı

Türkiye’ye uzaydan gözaltı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
329 0

Sovyetler Birliği’nin Zvezdoçka (küçük yıldız) isimli köpekle uzaya gönderdiği aracın Türkiye üzerinde casus fotoğrafları çektiği ortaya çıktı.

Rusya’nın çok okunan portallarından gazeta.ru’nun haberine göre, 25 Mart 1961’de Vostok-3KA-2 aracıyla uzaya Zvezdoçka ile birlikte “İvan İvanoviç” adı verilen tahtadan yapılma bir manken de gönderildi. Araç Dünya çevresine yörüngede tam bir tur attıktan sonra atmosfere girdi. İki saatlik başarılı uzay uçuşunun ardından Vostok 3KA-2 kapsülü Rusya’nın Perm bölgesinde hasarsız şekilde indi. Gazeta.ru, kapsülde bulunan özel keşif foto aracının, Türkiye’nin yanı sıra Afrika kıtası üzerinde fotoğraflar çektiğini belirtti. Bu uçuştan yaklaşık üç hafta sonra, 12 Nisan 1961’de, Zvezdoçka’nın (alttaki fotoğraf) isim babası da olan Yuriy Gagarin, uzaya giden ilk insan olarak tarihe geçti.

Zvezdoçka uçuşun ardından gönderildiği Moskova Hayvanat Bahçesi’nden kaçtı. Onu uzaya götüren Vostok 3KA-2 kapsülü, 2011 yılında New York’taki Sotheby’s’de düzenlenen müzayedede 2,8 milyon dolara bir Rus iş adamına satılmıştı.

1957 yılında Sputnik-2 uzay aracıyla uzaya gönderilen ilk çıkan kozmonot-köpek olan Layka (havlayan) Dünya yörüngesine çıkarken aşırı ısınmadan dolayı fırlatmadan birkaç saat sonra hayatını kaybetti.

Sovyetler Birliği, ABD işe giriştiği rekabette uzaya toplam 57 köpek gönderdi, bunların çoğu hayatta kaldı.

Sovyet yönetiminin uzay denemelerinde köpekleri tercih etmesinin ilginç bir öyküsü var. 1946 tarihinde Sovyet Bakanlar Kurulu, bilim adamlarına insanlı uzay uçuşu olasılığını araştırılması için gizli bir talimat verdi. Bilim adamlarına uzaya insandan öne maymun ya da köpek gönderilmesinin daha doğru olacağını düşündü. Uzmanlarının araştırması sonucunda maymunların özel eğitimde zayıf kaldığı ve stresten daha çok etkilendiği ortaya çıkınca köpeklerin uzaya gönderilmesinde karar kılındı.

Fuad Safarov, kafkassam Moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir