KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Azerbaycan’ın devletleşmesine ve milletleşmesine katkı sağlayan askeri tatbikatlar

Azerbaycan’ın devletleşmesine ve milletleşmesine katkı sağlayan askeri tatbikatlar

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
284 0

44 günlük Karabağ savaşı sonrası meydana gelen gevşeme moral bozukluğunu ve Azerbaycan’daki Rusyacıların sessiz faaliyetlerini engelleyebilmek için Türkiye ile Azerbaycan askeri tatbikatlarını devam ettiriyorlar. Dağlık Karabağ’a verilmesi düşünülen hukuki statünün önüne geçebilmek, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü sağlayabilmek için
Türk ve Azerbaycan silahlı kuvvetleri, Azerbaycan’da ortak askeri tatbikat düzenliyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, iki ülke arasındaki askeri iş birliği çerçevesinde planlanan ve “Mustafa Kemal Atatürk 2021” ismi verilen ortak askeri tatbikata Bakü’de başlandı.

Temel amacı, iki ülke ordularının muharebe harekatları sırasında etkileşimini geliştirmek, komutanların karar verme ve yönetim becerilerini geliştirmek olan tatbikatta, 600 asker, yaklaşık 40 tank ve zırhlı araç, yaklaşık 20 top, 7 savaş ve personel helikopteri ile 50 araç yer alıyor. İnsansız hava araçlarının da kullanılacağı tatbikat 30 Haziran’a kadar sürecek. Dosta güven düşmana korku veren bu tür tatbikatlar sık sık gerçekleştirilecektir. Azerbaycan iktidarı üzerinde oluşan psikolojik baskıların bu şekilde devre dışı bırakılarak Azerbaycan’ın devletleşmesi ve milletleşmesi sürecine katkı sağlayan bu tatbikatın Azerbaycan halkı tarafından da büyük bir heyecanla karşılanmaktadır.
kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir