KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Eğer ABD İran’a saldırırsa…

Eğer ABD İran’a saldırırsa…

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
347 0

İsrail eski istihbarat başkanı: Eğer ABD İran’a saldırırsa…

İsrail istihbarat kurumu Nativ’in eski başkanı Yakov Kedmi, ​ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la nükleer anlaşmayı devam ettiremeyecekleri ile ilgili açıklamalarını değerlendirerek, “En kötü senaryo şu olabilir: İran anlaşmadan çekilir ve 1-2 yılda kendi nükleer silahına sahip olur. ABD ise İran’a saldırırsa bu öngörülemeyen bir savaşı ortaya çıkarır” diye uyardı.

Rus devlet kanalı Rossiya canlı yayın programında ünlü gazeteci Vladimir Solovyov’a konuk olan İsrailli uzman Kedmi şu ifadeleri kullandı: “En kötü senaryo şu: İran kendisi de anlaşmadan çekilir ve 1-2 yılda nükleer silaha sahip olur. İran’ın nükleer silah üretecek her şeyi var, teknolojiye sahip. Eğer İran nükleer güç devleti olursa o zaman iş işten geçmiş olacak.”

Gazetecinin “ABD’nin İran’a saldırma olasılığı var mı” sorusunu Kedmi şöyle yanıtladı: “3 yıl önce ABD Savunma Bakanlığı İran’a yönelik saldırı operasyonunu tartışırken şöyle bir sonuca vardı. Saldırı İran’ın nükleer silah üretme zamanını en fazla 2,5 yıl geciktirebilir. Fakat bu saldırı sonucunda öngörülemeyen bir savaş ortaya çıkar. Hem ABD hem de ABD’nin dünyadaki durumu açısından. ABD İran’dan çok güçlü. Fakat ABD’nin İran’ı durduracak veya nükleer silah üretim potansiyelini yerlebir edecek gücü yok. Özellikle mevcüt olan uluslararası koşullarda ve Ortadoğu’daki durum koşullarında. İran’ın nükleer silah üretim fikrinden uzaklaştırmanın tek yolu varolan söz konusu anlaşmaya uymak. Bu İran’ın nükleer silah üretimini engelleyecek tek çözümdür.”
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir