KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Denizde başlayan İran İsrail savaşı karaya sıçrar mı

Denizde başlayan İran İsrail savaşı karaya sıçrar mı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
301 0

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz bugün (Çarşamba), Umman kıyılarında İsrailli bir işadamı tarafından işletilen gemiye insansız hava aracıyla düzenlenen ve iki kişinin öldüğü saldırıdan günler sonra yaptığı ilk açıklamada, İran’ın daha fazla saldırısını durdurmak için askeri harekatın gerekebileceğini belirtti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, Gantz yaptığı açıklamada, “Artık fiiliyata geçmenin zamanı geldi. Kelimeler yeterli değil. Diplomatik, ekonomik hatta askeri fiiliyat zamanı” dedi.

Bloomberg News’e göre, Gantz’ın açıklaması Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üye devletlerinin büyükelçileriyle yaptığı görüşme sırasında geldi.

ABD, İsrail ve İngiltere saldırıya karşılık verme sözü verirken, İsrail bağımsız hareket etme hakkını saklı tuttuğunu belirtti.

Geçen hafta Umman açıklarında İsrailli bir işadamına ait Liberya bandıralı bir gemiyi hedef alan saldırıda iki kişi ölmüştü.

İngiltere bugün BM Güvenlik Konseyi’ni İran’ın tankere yönelik saldırısını tartışmaya ve istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerine yanıt vermeye çağırdı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, İngiltere’nin yaptığı değerlendirmelerin, İran’ın bir veya daha fazla insansız hava aracı kullanarak tankere ‘acımasız ve yasadışı bir saldırı’ başlatmış olma olasılığının, ‘yüksek’ olduğu sonucuna vardığını duyurdu. Raab, “Bu saldırının önceden planlanmış ve hedeflenmiş olduğuna inanıyoruz ki bu İran tarafından uluslararası hukukun açık bir ihlalidir” dedi. Reuters’a göre Bakan, “İngiltere, bu kabul edilemez saldırıya koordineli bir yanıt vermek için uluslararası ortaklarımızla birlikte çalışıyor” ifadelerini kullandı.

İsrail’den tepki

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, petrol tankerine yapılan saldırıya yanıt olarak İsrail’in gerekirse İran’a karşı tek başına hareket edebileceğini söyledi.

Bennett, İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi ile birlikte Kuzey Sınır Komutanlığı’nı teftişi sırasında yaptığı konuşmada, “İran’ın gemiye saldırısının hemen ardından ABD, İngiltere ve başka yerlerdeki arkadaşlarımızla istihbarat bilgilerini paylaştık. Saldırının arkasında kimin olduğuna dair hiçbir şüphe yok, ancak her ihtimale karşı sağlam kanıtlar sağladık” dedi.

İran’ın zorba eylemlerinin sadece İsrail için değil, aynı zamanda denizcilik ve uluslararası ticaretin çıkarlarına da zarar verdiğini vurgulayan Bennett, “Her halükarda, mesajı İran’a nasıl ileteceğimizi biliyoruz” diye uyardı.

İran’ın olaya karıştığına dair istihbarat kanıtı olduğunu ifade eden Bennett, “Uluslararası toplumun İran’a ciddi bir hata yaptığını açıklamasını bekliyoruz” dedi.

Blinken: İran’ın tanker saldırısına cevabımız toplu bir şekilde olacaktır

ABD, iki kişinin ölümüne yol açan Umman açıklarında bir petrol tankerine düzenlenen saldırıda İran’a müttefikleri ile toplu bir cevap vereceklerini açıkladı.

AFP’nin haberine göre ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken konu hakkında “İngiltere, İsrail, Romanya ve diğer ülkeler ile yakın ilişki ve koordinasyon halindeyiz” ifadelerini kullandı. Blinken, İran’ın rol oynadığını reddettiği saldırıya ilişkin olaya cevabın toplu bir şekilde verileceğini belirtti.
şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir