KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ankarada bombalı saldırıyı kim yaptı

Ankarada bombalı saldırıyı kim yaptı

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 3 dk okuma süresi
226 0

Ankara’da Bombalı Saldırıyı Kim Yaptı?
​Dün yazdığım analizde Ankara’ya, Türkiye’nin kalbine, yapılan saldırının PKK-PYD (YPG, PYD’nin silahlı koludur. Ancak örgütün beyni PYD olduğu için analizde PYD kullanılmaktadır.) işbirliği ile gerçekleştirilmiş olma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu yazdım. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise bugün yaptığı açıklamada analizi doğrular bazda konuşarak saldırının PYD tarafından yapıldığını dile getirdi. Ayrıca saldırı hakkında görüşlerini dile getiren birçok uzman saldırının PYD tarafından yapılmış olmasına rağmen PKK’dan ve çeşitli ülkelerin istihbarat teşkilatlarından bilgi almış olabileceğinin altını çizmektedir.
Ancak Davutoğlu’nun bugün yaptığı açıklamalara rağmen özellikle sosyal medyada dolaşan bazı iddialar insanların kafasında soru işaretleri yarattı. Sosyal medyada saldırının El Nusra tarafından yapıldığı iddiaları dolaşırken Salih Müslim ile Kandil’den yapılan açıklamada ne PYD ne de PKK saldırıyı üstlenmedi. Bununla beraber saldırganın kimliğinin çok kısa bir zamanda belirlenmesi ve PYD’den yapılan açıklamada saldırıyı yapan Salih Neccar isimli birinin kendilerine üye olmadığını belirtti. Ayrıca PYD bu kişinin El Nusra ya da DAEŞ’e üye olabileceğinin altını çizdi.
Yaşanan gelişmeler ve yapılan açıklamaların ötesinde ABD bilindiği gibi Türkiye’nin müttefiki ve PYD’ye de aynı zamanda destek veren bir ülkedir. Bu noktada Türkiye haklı olarak ABD’yi eleştirmekte PYD’nin bir terörist örgüt olduğunu Batı grubuna benimsetmeye çalışmaktadır. Ankara’ya yapılan terör saldırısıyla ilgili Türkiye, Batılı müttefiklerini bilgilendirecek ve kendi görüşlerini bu gruba karşı savunacaktır. Bu noktada Türkiye’nin argümanlarının yetersiz veya yalan olması “Türkiye’nin kendi ayağına kurşun sıkması” demektir.
El Nusra veya DAEŞ’in konuyla bir açıklama yapmaması, Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesinden bu yana bu örgütleri operasyon düzenlememesi, Türkiye’nin ciddi bir şekilde saldırının PYD tarafından PKK desteğiyle yapıldığını dile getirmesi, AB, ABD veya Rusya’dan Türkiye’yi yalanlayan bir bilginin paylaşılmaması, PKK ve PYD’nin açıklama yaparken zafer kazanmış tavrı, Türkiye’nin PKK’ya karşı düzenlediği operasyonların yanı sıra PYD’nin mevzilerini vurması gibi ipuçları saldırıyı yapanın PYD ve PKK olduğunu göstermektedir.
Emrah Kaya kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir