KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ANAYASAYI KORUMA VE MİLLİ GÜVENLİK DAİRE BAŞKANLIĞI

ANAYASAYI KORUMA VE MİLLİ GÜVENLİK DAİRE BAŞKANLIĞI

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 5 dk okuma süresi
279 0

Hırsız içeride ise kapı kilit tutmaz. Ya kapıyı sökeceksin ya da hırsızı def edeceksin.
Ülkemiz tarih boyunca var olduğu her devirde güçlü bir devlet yapısı ve köklü bir medeniyete sahip olarak hayat sürmüştür. Düşmanın cephede yenemediği için fitne ve tahkiye ile kamufle olarak devlet kurumlarına sızıp yer ve makam sahibi elde etmek için değişen yönetimlerle birlikte kabuk değişip gidene güle güle gelene ise tabi olurcasına hoş geldin diyerek renk değiştirerek gizliliğe bürünüp hastalıklı örgütsel bir yapılanma ile devlet bürokrasisi ve kamu yönetimi faaliyetlerini zedeleyerek kamuoyunu devlete karşıt bir düşünceye sevk ederek devlet ve millet arasında uçurumlar açmayı hedeflemektedirler.
Bu zararlı faaliyeti gerçekleştirirken maddi olasılıkların yanı sıra insanları kendi düşünce eylemlerine sevk edebilmek için manevi değerler ve dini kaideler üzerinden işlevsel bir çalışma gerçekleştirip toplum ve milletin zihinlerini tahrip ederek dezenformasyon işlemini uygulamaktadırlar.
Kendisi yerli olsa da beyni yabancılaşmış bu kitle oluşumları kaostan beslenen illet bir zihniyete sahiptirler. Devletin bekası, milletin refahı ve ülkenin saadetine büyük bir tehlike arz eden bu oluşumlar ana stratejilerini düşman yada dost görünümlü düşman ülkelerin istihbarat casusları vasıtası ile temin ederek vizyon oluştururlar.
Osmanlı imparatorluğunun çöküşüne neden olan yapı, devletin stratejik zekâsı ile birlikte cumhuriyetin kurulması hasebiyle sineye çekilip 1960 cuntası ile yeniden canlanıp, 1980 ihtilali ile güç kazanan, 28 Şubat darbesi ile kanatlanan, 7 Şubat mit krizi, 17 ve 25 Aralık yargı darbesi ile şekillenen ve 15 Temmuz da devletin halka ve hakka hizmet için sunduğu imkan ve yetkilerle utanmadan vatana ihanetin sergilendiği ve bizzat vatanın nihai koruyucusu olan milletin tokadı ile ıslah olan bu zararlı oluşumlar önlem alınmadığı takdirde gelecek zaman diliminde yeniden teşebbüste bulunmayı hedefleyecektirler.
Nitekim stratejik bir plan ve program içerisinde yalnızca ihtilal, darbe ve cunta girişimlerine karşı mücadele edecek, anayasayı koruyacak milli bir güvenlik ve enformasyon ağına ihtiyaç duyulmaktadır. Cumhur-başkanı ve başkomutan adına Milli Güvenlik Kurulu öncülüğünde faaliyet edecek darbe ve darbe girişimleri ile mücadele edecek özel bir daire birimi kurulmalıdır.
Özel bir işlevsellik içerisinde teşkilatlanan ülke genelinde faaliyet edebilme hakkına sahip olan bir mekanizma içerisinde milli hedefler doğrultusunda hizmet edecek bu daire biriminde faaliyet edecek personeller milli istihbarat, askeri uygulama, drama, psikolojik ve psikiyatrik testlerden de geçirilip sergilenen özel programlı eğitim çalışmaları ile;
Devlet, millet ve ülke bütünlüğüne yürekten bağlı ve sadakatli, ilim ve tecrübe sahibi, sahada uzmanlaşmış, yurtiçi ve yurtdışı hizmet kabiliyetine sahip, halkla ilişkiler alanında başarılı, analitik düşünebilen, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bilimine vakıf, adaptasyon potansiyeline, araştırma ve geliştirme yeteneğine erişmiş, sorumluluk erdemini taşıyan, pratik zekâya sahip olup sorunlara karşı analitik çözümler üretebilen, askeri eğitim, enformasyon dönüşümü, yabancı dil, istihbarat temin etme ve yabancı istihbarata karşı koyma eğitim ve doktrinleri ile geliştirilen yalnızca Cumhur-başkanına (başkomutan) bağlı olarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve milli güvenliği korumak ve güçlendirmek için faaliyet yürüteceklerdir.
Görevleri;
• Cunta girişimi ve askeri darbelerle mücadele
• Paralel devlet yapılanmaları ile mücadele
• Yolsuzluk ile mücadele
• Yoksulluk ile mücadele
• Kamu yönetimi, emniyet, güvenlik, diplomasi ve milli güvenlik istihbaratı konulu çalışmalar ve bu alanlarda devlet çapında koordinasyonun sağlanması ilke ve prensipleri içerisinde Milli Güvenlik Kurulu öncülüğünde direkten cumhurbaşkanına bağlı olarak faaliyet gerçekleştirecektir.
Böylelikle bir daha darbelerin yaşanmayacağı bir ülke içerisinde güven ve huzur içerisinde ihanet ve tefrikalardan uzak bir hayat sürmek mümkün olacaktır.
Araştırmacı Yazar
Serdar BOZDOĞAN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir