KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Aleksey Puşkov: Sovyetler sosis ve kot pantolon kıtlığı yüzünden yıkıldı

Aleksey Puşkov: Sovyetler sosis ve kot pantolon kıtlığı yüzünden yıkıldı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
262 0

Bir zamanlar ABD ile dünyayı yöneten iki süper güçten biri olan Sovyetler Birliği’nin neden yıkıldığı, aradan 30 yıl geçmesine rağmen günümüzde hâlâ en çok tartışılan konulardan biri.

Rusya siyasetinin önemli isimlerinden, Federasyon Konseyi (Senato) Enformasyon Politikası Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov’un teorisine göre ise, Sovyetler Birliği sosis ve kot pantolon kıtlığı yüzünden yıkıldı.

Rus Tv Tsentr televizyon kanalına konuk olan Puşkov, Sovyetlerin çökmesiyle ile ilgili değişik tespitlerde bulundu. 1979 yılında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yaşadığı bir olayı anlatan Puşkov, “O dönem mağazaları dolaşmıştım. İnanır mısınız, 25 tür sosis vardı ve her yer kot pantolonla dopdoluydu. Tanrım dedim, keşke bunlar bizde de olsaydı! Sovyetler Birliği’ni sosis ve kot pantolon kıtlığı yıktı. Bence bu iki ürün bizde olsaydı ülke uzun süre daha ayakta kalırdı” dedi.

Sovyetlerin kapalı bir rejim olduğunu hatırlatan Rus senatör, “Bu rejim, demir perde politikası yanlıştı. Bugün herkes özgürce yurt dışına gidebiliyor. Sovyet döneminde böyle bir özgürlük yoktu. İşte bu yanlış bir politika. Bugün gençlerimiz yurt dışındaki tüketim ürünlerinden daha fazlasına sahip. Bazı kötü yönleri olsa da internet var. Dolayısıyla bugün dünya gençlerimize açık” diye konuştu.

Sovyetler Birliği’nde özellikle 1980’lerin sonunda doruğa ulaşan mal sıkıntısı nedeniyle bazı temel ihtiyaç maddeleri dahil pek çok ürün piyasadan kaybolmuş, ender olarak satışa sunulduklarında ise vatandaşlar uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalmıştı.

Nostalji lafta kaldı

Sık sık Sovyet nostaljisi haberleriyle gündeme gelen Rusya’da yeni bir anket vatandaşların geçmişle ilgili bilgilerinin “net” olmaktan uzak olduğunu ortaya koydu.

TürkRus.Com’un haberine göre, devlete bağlı kamuoyu yoklama kuruluşu VTsİOM’un anketine katılanların yüzde 11’i SSCB kısaltmasının ne anlama geldiğini dahi bilmediğini itiraf etti.

“SSCB’siz 30 Yıl” başlıklı ankete katılanların yüzde 8’lik bir bölümüyse açılımı hatalı biliyor.

Kısaltmanın Türkçedeki doğru açılımı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği şeklinde. VTsİOM analistleri, soruya doğru yanıt veremeyenlerin büyük bir bölümünün 18-24 yaş arası grupta bulunduğuna dikkat çekti.

Sovyetler Birliği’ni meydana getiren 15 cumhuriyetin 15’ini de eksiksiz bilenlerin oranı da yalnızca yüzde 6 olarak bulundu

Fuad Safarov, Kafkassam Moskova

https://medyagunlugu.com/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir