KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. Hasan Oktay: PKK Ermenistan’da Paşinyana suikast mı yapacaktı

Hasan Oktay: PKK Ermenistan’da Paşinyana suikast mı yapacaktı

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 6 dk okuma süresi
167 0

Türkiye’nin teröre karşı, özellikle PKK’ya karşı vermiş olduğu mücadele hızla devam etmektedir. Teröre bulaşmış bütün insanları tek tek, isim isim Türkiye takip ediyor ve hangi terör örgütü mensubunun hangi ülkede yaşadığını da çok iyi bildiği için bunların teslim olması konusunda mücadelesini sürdürüyor. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği konusundaki Türkiye’nin ısrarı da bundandır.
PKK uluslararası alanda isminden söz ettirebilmek ve muhatap alınmak İçin ikinci dağlık Karabağ savaşı sürecince bazı PKK unsurlarının Ermenistan‘a gittiği iddiası basında sıkça tartıştırdı. Aynı şekilde Ermemi lobileri üzerinden de Azerbaycan tarafında İŞİD militanlarının Karabağ savaşında yer aldığı haberleri üzerinden PKK’nın Ermenistan’da konuşlanmasına zemin hazırladılar. Maalesef bizim basın olayın nereye gideceğini hesap edemeden konuya balıklama atladılar. Böylece Türkiye’deki basın üzerinde etkili olan Ermeni lobisini kırıp Azerbaycan lehine bir ortam hazırlayacaklarını zannettiler. Oysa bu propaganda ile Ermenistan’a PKK’nın girmesine psikolojik zemin hazırlanmış oldu.
Ermenistan tarafından Türkiye’ye teslim edilen iki teröristin Ermenistan’da tutuklanıp iadesi gündeme gelmesi bu tezi kuvvetlendirmek adına son derece önemlidir. Ermenistan hakimiyeti özellikle muhalif grupların yani Taşnak gibi grupların PKK ile temas halinde olduğunu gösterebilmek için Bu iki teröristin teslim edilmesi sürecini başlattı. Teslim olayından sonra Ermenistan basınında Nicole Paşinyan‘a karşı müthiş bir eleştiri okları çevrildi. Bu Teröristlerin Ermenistan’a geçiş tarihi ve Ermenistan’daki faaliyetler hakkında oldukça önemli malumat da söz konusudur. Savaş bittikten sonra gelmiş olmaları bu teröristlerin Nicole Paşinyan‘a karşı bir SUİKAST girişiminde bulunma ihtimalini ortaya koymaktadır. Paşinyan muhalefetin elindeki suikast timini deşifre edip Türkiye’ye teslim ederek aslında bir taşla iki kuş vurmuştur. Birincisi kendisine SUİKAST düzenleyecek bir ekipten kurtulmuş ve muhalefetin niyetini açık etmiş bunun yanında bundan sonra PKK terör örgütü mensuplarının Ermenistan‘da faaliyetlerinin önünü almıştır. İkincisi ise Türkiye ile gayri resmi de olsa diplomatik bir temas kurulmuş sayılır. 10 Kasım 2020’den bu tarafa Türkiye Ermenistan ile doğrudan 4 sefer görüşmüş ve sınır kapılarının açılması gündeme gelmiş ve en son görüşmede ise üçüncü devletlere Türkiye Ermenistan sınır kapıları hizmet vermeye başlamıştır. O sınır kapılarının açık olmadığı bir ortamda bile Iğdır üzerinden PKK terör örgütü mensuplarının Ermenistan’a geçtiklerinin en açık ifadesi olan bu iki terörist göstermektedir ki Ermenistan PKK terör örgütü tarafından açık eylem ve kamp alanına çevrilmek istenecektir. Türkiye sınır kapılarını açmadan önce Ermenistan bu şekilde Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni bir terör kampına dönüşmesini önlemek adına Paşinyan yapılan görüşmelerde sembolik olarak şimdilik bu iki teröristin teslimi gerçekleştirilerek Sınır kapıları açıldıktan sonra da bölgede herhangi bir terör sızıntısının önüne geçilmek istenmiştir.

PKK Yezidileri ele geçirmeye çalışıyor

PKK terör örgütü Ermenistan’da yaşayan Yezidiler üzerinden bölgede faaliyet yapmak istemektedir. Ermenistan devletinin ise bu faaliyetlere müsaade etmesi halinde Türkiye ile herhangi bir ilişki kurması mümkün değildir. PKK terör örgütü zaman zaman Ermenistan’a sızdığı ve Ermenistan Yezidilerine Silahlı eğitim verdiği Yezidilerden oluşan gönüllü askerlerin Karabağ savaşında kullandığı iddiası üzerinden Ermenistan’da sempati alanı oluşturmak istiyor. Ne Ermenistan ne de bölgede barışın hakim olmasını isteyen Azerbaycan ve Türkiye buna müsaade etmez. İşte Ermenistan bir iyi niyet göstergesi olarak bu iki PKK mensubunu Türkiye’ye teslim ederek hem Paşinyana yapılacak suikasti önledi ve hem de Yezidilerin PKK eline geçme ihtimaline şimdilik son verdi. Türkiye ile başlayan iyi niyet görüşmelerinde somut bir adım atılarak sınır kapılarının açılmasının önündeki engellerin en azından birini kaldırmış oldu.
Ermenistan’ın bu iyi niyet davranışını engellemek için yakında Karabağ cephesinde ateş ihlalleri başlayabilir. Rusyanın asıl amacı Ermenistan Azerbaycan sınırlarına Rus askerlerini yerleştirmek.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir