KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD ve İran’ın Suriye denklemi Afrin’de dur Doğu Guta’da vur!

ABD ve İran’ın Suriye denklemi Afrin’de dur Doğu Guta’da vur!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 7 dk okuma süresi
403 0

“-İran Suriye’de Amerika için çalışıyor” desem “-yok daha neler?” diyeceğinizi duyar gibiyim. Neden böyle düşünüyorum? İran destekli Suriye hükümeti güçleri, son günlerde, Suriyeli muhaliflerden geri almak amacıyla Doğu Guta’ya saldırı başlattı. Şimdiye kadar Suriye’de Rusya ve İran destekli Beşşar Esed rejiminin ablukasındaki Doğu Guta bölgesinde 14 Kasım 2017’den bu yana düzenlenen hava ve kara saldırılarında bin 100’ü aşkın sivilin hayatını kaybetti. Varil bombalarının atılmasını da kapsayan hava saldırıları hastanelere ve diğer kritik altyapıya zarar verdi. Son üç ayda yalnızca bir yardım kamyonunun ulaştığı Guta’daki yaşam koşulları adeta “cehennem gibi”. Ancak ben Doğu Guta saldırısının Rus askeri danışmanlara rağmen gerçekleştirildiğini düşünüyorum. Bunun en net kanıtı; BMGK’nin Doğu Guta’daki ateşkes tasarısına Rusya’nın olumlu yaklaşması ve destek vermesidir. Ne yazık ki İran ve ABD’nin Suriye politikaları birbirini tamamlayan “mütemmim cüz” gibi yani ayrılmaz, bütünleyici parça.

İran destekli Suriye ordusu Doğu’ Guta’da yüzlerce sivilin ölümüne yola açan saldırılarını sürdürdükçe; ABD’deki medya kuruluşları, Washington’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirmeyi ve Şam’da ABD kuklası bir rejim kurmayı amaçlayan yasadışı askeri müdahalesini genişletmeye çağırmak ve bunu meşrulaştırmak için, bu orantısız şiddetin tırmanmasını gündeme taşıdılar. Washington Post Guta’dan bir dizi görüntüyü içeren bir makale yayınlarken, başlıca haber kaynaklarının internette yayınladığı makalelerin yanı sıra katliama ilişkin videolar da yaygın şekilde dolaşıma sokuldu. “Yüksek tirajlı saygın gazete” New York Times, uzun bir makalede, Esad güçlerinin “merhamet göstermeyeceği”ni ilan etti ve Guta’ya yönelik saldırıyı, “yıllardır” Suriye’deki “en ölümcül” saldırı olarak tanımladı. Evet Doğu Guta’da şimdiye kadar kimyasal silah saldırıları düzenlendi, yüzlerce bebek öldü. Ancak özellikle ABD medyasında popülerleşen Guta üzerine medya çığırtkanlığının amacı, ABD’nin Suriye’deki savaşına destek sağlama amaçlı uzun bir propaganda kampanyasındaki yalnızca son adımdır.(1)

Nitekim Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov’un, güç kullanmak için bahaneler üretilmeye çalışıldığını belirtmesi ve Suriye hükümetine karşı güç kullanma tehditleri nedeniyle çok endişeli olduklarını söylemesi, ABD’nin müdahale edebileceğinin sinyali görülebilir.(2) Dün Saint Peter’s meydanına toplanan on binlerce kişiye seslenen Papa Franciscus’ın, Doğu Guta’daki sivilleri katleden saldırılara değinerek, “Guta’da şehit olan, Suriye’nin ta kendisidir” demesi ve Doğu Guta için, şiddetin sonlandırılması ve bölgeye acilen insani yardımın ulaştırılması çağrısında bulunması, Hristiyan âleminin vicdanının uyanması mı yoksa Suriye’ye batılı güçlerce askeri müdahalenin yapılmasına bir davetiye mi? (3)

ABD ve İran’ın TSK’nın başlattığı ‘Zeytin Dalı Harekatı’ndan rahatsızlığı biliniyor. Her iki ülkede ‘al takke ver külah’ formülüyle birbirlerinin sırtını kaşıyor. Suriye’de Doğu Guta’ya insani yardım sağlanması ve yaralıların tahliye edilmesi için 30 günlük 2401 sayılı ateşkes kararı Güvenlik Konseyine üye 15 ülkenin kabul oyuyla alındı. Radikal dinci unsurlarla mücadele, karar kapsamına dahil edilmedi. BM’de varılan ateşkes kararı’nın özellikle Türkiye’nin Afrin operasyonun sekte vurmasını hedeflediği şimdi daha net anlaşılıyor. Tarafların ateşkes talebine uyup uymayacakları kestirilemiyor. Türkiye, Suriye’nin kuzeybatısındaki sürdürdüğü YPG’yi hedef alan operasyonunun ateşkese tabi olmayacağını duyurdu. BM tarafından yapılan açıklamada ise ateşkese Afrin’in de dahil olduğu belirtildi.(4) Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vasili Nebenzia’da, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından oy birliği ile kabul edilen 30 günlük ateşkes kararının, Suriye’nin tamamını kapsadığını söylemişti. Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar El Caferi’nin de BMGK’nın yeni kararının, “Afrin, ABD güçlerince işgal edilen topraklar ve işgal altındaki Golan Tepeleri” dahil, Suriye’nin tümünde uygulanması gerektiğini söylediği duyurulmuştu.(5) Afrin operasyonunda 2059 terörist etkisiz hale getirilirken 9 köyün daha teröristlerden alınmasıyla, ‘hilal kuşatmasının’ tamamlanması için geriye sadece 7.8 kilometre kaldı. TSK’nın Afrin’de ilerlemesi ve askeri başarısının kimleri tedirgin ettiği korkuttuğu ortada.

Korkunun ecele faydası yok! Türkiye tüm olumsuz şartlara rağmen ‘Zeytin Dalı’ harekâtını tamamlamakta kararlı. Sahada ‘çivi çivi söker’ dedirten uygulamalar da var. Batı emperyalizmine hizmet eden ve kendilerine batının ileri karakolu misyonu yükleyen Afrin’i işgal eden terörist gruplara karşı Türkiye, çoğunluğu Suriyeli Kürtler’den oluşan Kürt Şahinleri Tugayı’nı cepheye sürdü. Suriyeli Kürtler’in oluşturduğu Kürt Şahinleri Tugayı genel komutanı Hasan Abdullah Kulli; kendilerinin Azez bölgesinin Kürtleri olduklarını Hamza Tümenine mensup olduklarını belirtiyor. Tugayın askeri komutanı Mahmut Ahmet Meşşo ise Afrin’i YPG ve YPJ’den kurtarmak için bölgeye geldiklerini özellikle vurguluyor. YPG/PKK’ya karşı savaşmak için Afrin’e giden ve Özel kuvvetler eğitimi alan Kürt Şahinleri Tugayı askerleri, Afrin şehir merkezinin terörden temizlenme sürecinde yer alacak.(6) Türkiye çakalların dansını görüyor!

Bakınız:
1- Jordan Shilton / Suriye hükümetinin saldırısı ABD askeri müdahalesi çağrılarını kışkırtıyor/26 Şubat 2018 / http://www.wsws.org/tr/articles/2018/02/26/syr2-f26.html
2- https://tr.sputniknews.com/rusya/201802261032398158-rus-disisleri-suriye-hukumeti-guc-kullanma-tehdit-endiseliyiz/
3- https://turkish.aawsat.com/2018/02/article55378487/papa-gutada-sehit-olan-suriyenin-ta-kendisidir
4- http://www.dw.com/tr/do%C4%9Fu-gutada-bombard%C4%B1man-s%C3%BCr%C3%BCyor/a-42738063
5- https://odatv.com/bmden-suriye-karari-24021852.html
6- http://www.internethaber.com/kurt-sahinleri-tugayi-afrine-gidiyor-1850314h.htm

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir