KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yunanistan müttefiklerini Türkiye’yle savaştıracak!

Yunanistan müttefiklerini Türkiye’yle savaştıracak!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 4 dk okuma süresi
831 0

2016 yılı sonlarındaki bir toplantıda Yunan Genelkurmay Başkanı Türkiye’ye savaş açmak için en iyi zaman olduğu görüşünü dillendirmişti. Akılları sıra sirtaki partisinden boş kalan vakitlerinde 15 Temmuz belasını başına doladıkları Türkiye’yle ile savaşabileceklerini düşünmüşlerdi. Ne olduysa cesaret edemediler. Aslında Yunanlıların aklına karpuz kabuğunu düşürenler, Avrupa-Atlantik blokundan uzaklaşan Ankara’nın Avrasya blokuna yaklaşmaya devam etmesinin Batılı ülkeler tarafından Türkiye’ye karşı ekonomik ve askeri bir vekalet savaşını başlatma sebebi olabileceğini hatırlatmak istemişlerdi.

Ortam yine gergin. Burnuma savaş kokuları geliyor. Yunanlılar ateşe ha bre odun atıyor. Türkiye sınırını geçen 2 Yunan askerinin tutuklanması ve Kıbrıs konusundaki anlaşmazlıklar gibi olaylarla tansiyonun yükseldiği Türk-Yunan ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulunan Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, “Ölümcül bir kazaya çok yakın” olduklarından söz etti.

Türkiye’nin hava sahası ve karasuları ihlalleriyle Avrupa üzerinde baskı kurmaya çalıştığını söyleyen Kammenos, “Ankara, Yunanistan ve Avrupa’ya ait karasuları ile hava sahasının ihlaliyle Avrupa üzerinde baskı kurmaya çalışıyor. Sadece Yunanistan’a değil, aynı zamanda bir Avrupa’ya da ait olan topraklarımızı korumak zorundayız” dedi. Panos Kammenos bu sözleri boşuna söylemiyor. Palikarya işi AB ve NATO krizine dönüştürmeyi planlıyor. Nitekim Kammenos
“İki Yunan askerinin tutuklanmasıyla gerginlik tırmandırılıyor. Oysa bu askerler yalnız Yunan değil aynı zamanda AB ve NATO askerleri olup, (sorunun) NATO’daki müttefikimiz Türkiye ile barışçıl yollardan çözülmesi gerekirdi.” açıklamasıyla gerçek niyetlerini ortaya koyuyor.

Yunan ordusu hazırlıklara çoktan başladı bile.
İki Yunan askerinin Türkiye’de tutuklanmasından sonra, Yunanistan Savunma Bakanlığı Meriç sınır bölgesinde yeni askeri düzenlemelere geçti. Yunan sınır komutanlıklarına verilen yeni bir talimata göre, Meriç Nehri sınırı boyunca devriye gezen Yunan asker sayısı 2’den 7’ye çıkarıldı. Aynı talimata göre, olası benzeri olaylara karşı gösterilecek tepkilerde yeni taktikler uygulanacak.

Yunanistan-Türkiye sınırındaki yasak bölgede bulundukları belirtilen 31 ve 33 yaşlarında  iki Alman gazeteci Yunanlılar tarafından gözaltına alınmıştı. Gazetecilerin yasak bölgede dolaştıkları ve izin belgeleri olmadı anlaşılmıştı. Gazeteciler Alman ARD televizyonu için çalıştıklarını ve bölgede Almanya’dan geri dönen mültecilerle ilgili bir haber hazırlamayı amaçladıklarını ve bölgeye gerekli çekim iznini almadan gittiklerini kaydetmişlerdi.

Neden o bölge? Çünkü Yunanistan’ın kuzeydoğusundaki sözkonusu bölge, mültecilerin sıklıkla kullandıkları geçiş rotalarından biri. Çok Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39sayıda göçmen, sınırdaki Evros nehri üzerinden Türkiye’den Yunanistan’a geçerek oradan Orta Avrupa’ya ulaşıyor.

Geçtiğimiz haftarda aynı bölgede iki Yunan askeri ‘askeri casusluğa teşebbüs’ ve ‘askeri yasak bölgeye girmek’ suçlamalarıyla gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Kendilerine yöneltilen suçlamaları reddeden askerlerin tahliye talebi, Türk mahkemesi tarafından da reddedilmişti. Yunanlı askerlerin serbest bırakılmaması üzerine, Altın Şafak adlı Neonazi partisinin taraftarları hafta başında Türkiye Büyükelçiliği önünde Türk bayrağını yakmıştı.

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir