KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Güney Kore’de Özür ve Elma

Güney Kore’de Özür ve Elma

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
584 0


Güney Kore kültürü malumunuz yaklaşık 5 bin yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Köklü bir geçmişi olan kardeş ülke hakkında araştırmaları yaparken özür dileme konusunda rastladığı bir yazı ülkenin Asya kültürüne ne kadar bağlı kaldığına ve bir o kadar da yumuşak bir kalbe sahip olduklarını göstermekte. Güney Kore kültüründe hata yapmak çok utançla karşılanacak bir durum olsa da insanların içten özür dilemesi hatayı yapan kişiyi affetme konusunda çok yardımcı olmakta.
Öncelikle “özür” kelimesinin sözlük anlamına baktığımızda karşımıza ‘Hata veya günah karşısında yapılan hatayı kabul edip affedilmeyi dilemek’ şeklinde çıkmaktadır. Birde Koreli kardeşlerimiz ‘iyi özür dilemek için yöntemler’ adıyla özür dilemenin yollarını paylaşmışlar insanlıkla. Kore’de iyi bir özür için;
1) Karşı tarafın duygularını iyi okumak
2) Zor kelimeler haricinde daha kolay kelimelerle duygularını daha iyi anlatacak kelimeler seçmek
3) Yumuşak bir ton ile konuşmak
4) Suçlama yapmamak
5) Açıklama esnasında agresif olmamak
6) Karşı tarafın tepkisine o anda karşılık vermek (yani hata yapıldığı anda affedilmeyi dilemek
Asya kültürü için özür dilemek önemli bir kavram demiştik. Kore’de yaşanan her türlü hata için özür dilemek erdem olarak karşılanmaktadır. Bir örnek vermek gerekirse içkili bir şekilde kameralara yakalanan bir sanatçı ertesi günü tüm halktan kameralar karşısında diz çökerek özür dilemektedir. Bu durum genelde Kore’de mutlaka olması gereken bir durumdur. Eğer o sanatçı halktan özür dilmez ise daha sonra halkın onu desteklemeyeceğini bilir. Özür diledikten sonra da bir daha yapmayacağı üzerine söz verir. Bu özür dileme merasimlerini aile bireylerinden tutunda sanatçılara hatta siyasetçilere kadar karşımıza çıkan bir kültürdür.
Küçük ve eğlenceli bir konuya değinecek olursak Korece’de özür (사과) ve elma (사과) kelimeleri aynı harf ve hecelerden oluşmakta, aynı şekilde okunmaktadır. Bu da kültür içinde esprili bir şekilde günümüze kadar gelmiştir. Koreli bir kişi özür dilerken affedilmek için kelime oyunu yapar ve hata yaptığı karşı tarafa elma hediye eder.
Ülkemde ve tüm dünyada özür dilemenin ve teşekkür etmenin garip karşılanmayacağı güzel günlere…

Zehra Burcu AĞDAN/kafkassam
사과: 실수나 지은 죄나 잘못에 대해 인정을 하고 용서를 비는 것.
좋은 사과를 하는 법
공식적인 자리에서 하는 사과문은 항목 참고. 이곳에서는 사사로운 관계에서 일어난 갈등을 해결하는 방법을 서술한다.사과를 하는 것에서 가장 중요한 것은 상대방의 감정을 알아차리는 것과 상대방을 진정시키는 것이다.
1)​상대의 감정을 읽어준다.
2)​쉬운 어휘로, 문장은 짧게, 어려운 비유 없이 직접적인 단어로 쓴다.
3)​부드러운 말투를 사용한다.
4)​자책하지 않는다.
5)​해명은 공격적이지 않게 쓴다.
6)​상대방의 반응에 리액션을 곧장 해준다.
Kaynakça
https://namu.wiki/w/%EC%82%AC%EC%A3%84

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir