KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kurucu anlaşmasına Ermenistan’dan onay

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kurucu anlaşmasına Ermenistan’dan onay

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
183 0

Ermenistan Parlamentosu, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kurucu anlaşması olan Roma Statüsü’nü onaylayarak Erivan’ı Lahey merkezli mahkemenin yargı yetkisi altına soktu.
Ermenistan Parlamentosu, Rusya Devlet Başkanı Putin hakkında yakalama kararı çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Roma Statüsü’nü onayladı.
Ermenistan Parlamento Başkanı Alen Simonyan, 60 milletvekilinin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Roma Statüsü yargı yetkisinin ‘geriye dönük olarak tanınmasına ilişkin’ lehte oy kullandığını, 22 milletvekilinin ise aleyhine oy kullandığını açıkladı. Belge imzalanmak üzere Ermenistan Cumhurbaşkanı Nikol Paşinyan’a gönderilecek. Paşinyan’ın kararı onaylaması halinde yasanın 60 gün içinde yürürlülüğe girmesi bekleniyor.
Moskova’nın yargı yetkisini tanımadığı Uluslararası Ceza Mahkemesi, 17 Mart tarihinde Vladimir Putin hakkında tutuklama emri çıkarmıştı. Mahkeme tarafından Rus yetkililer, savaş bölgesinden güvenli bölgelere götürülen çocukları ‘kaçırmak’ ile suçlanıyor.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise tutuklama konusunun gündeme getirilmesinin ‘kabul edilemez’ olduğunu ve UCM kararlarının Rusya’da geçersiz olduğunu belirtti. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan Büyükelçisi Vağarşak Harutyunyan’a Erivan’ın Roma Statüsü’nü onaylama niyetini ‘dostane olmayan bir adım’ olarak gördüğünü söylemişti.
Parlamento Başkanı Alen Simonyan, ‘Ermenistan’a karşı savaş suçları işlendiği ve işlenmekte olduğu’ için Roma Statüsü’nün onaylanmasının ülkeye sağlayacağı faydaların olduğunu savunuyor.
UCM’nin yargı yetkisi, dünya nüfusunun yarısından fazlasının yaşadığı ülkeler tarafından tanınmıyor. Bu ülkeler arasında Rusya, Azerbaycan, Belarus, Mısır, Hindistan, Endonezya, İran, Kazakistan, Çin, Suudi Arabistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye gibi ülkeler de yer alıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir