KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. Turan Rzayev: Erivan’da Azerbaycan bayrağı niye yakıldı

Turan Rzayev: Erivan’da Azerbaycan bayrağı niye yakıldı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
212 0

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da düzenlenen Avrupahalter şampiyonasının açılış töreninde Azerbaycanbayrağı yakıldı.

Bu olay, uluslararası dünyaya canlı olarak yayınlananaçılış töreninde Ermeni Devlet Televizyonu’nun bir çalışanı tarafından gösterişli bir şekilde yapıldı.

Aslında olay, Ermeni makamları tarafından kasıtlı vebilerek işlenmiştir. Mesele şu ki, olayın faili basit bir insan değil, Ermenistan’da tanınmış bir tasarımcı vesöz konusu şampiyonanın organizasyonunda yer alan bir kişi. Bu anlamda bunu tek başına yapması inandırıcı değil.

Öte yandan, sadece Azerbaycan bayrağına değil, diğer ülkelerin devlet sembollerine saygısızlık da Ermenistan mevzuatında suç sayılıyor. AncakErmenistan polisi, uluslararası toplumun gözü önünde suç işleyen bu kişiyi aynı gün serbest bıraktı. Bu bir hataymış gibi, polis tarafından serbestbırakılan kişi, Ermeni milletvekilleri de dahil olmaküzere halkın çoğu tarafından yaptığından dolayı desteklendi.

Bütün bunlar Ermenistan’da devlet düzeyindeAzerbaycan’a karşı bir nefret politikası olduğunu bir kez daha gösteriyor. Bu politikanın bir sonucu olarak, Ermenistan’da halen Azerbaycan halkınakarşı etnik temelde bir nefret bulunmaktadır. Sahnede Azerbaycan bayrağı yakıldığındaseyircilerin olayı alkışlaması da bunu doğrulamaktadır.

Erivan’da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nınaçılış töreninde Azerbaycan bayrağının yakılması, bu ülkenin uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmaya ve ev sahipliği yapmaya layık olmadığı anlamına da geliyor.

Buna karşılık Azerbaycan, dünyada bir spor ülkesiolarak tanınmakta ve çeşitli dünya kuruluşlarıylayakın işbirliği içindedir. Azerbaycan, örneğin Dünya Şampiyonası, Bakü’de düzenlenen Birinci AvrupaOyunları ve çeşitli turnuvalar gibi tüm uluslararasıspor etkinliklerinde katılımcıların maksimum güvenliğini sağlamıştır. Ermeni sporcular bileAzerbaycan’da düzenlenen spor müsabakalarınarahatlıkla katılmakta ve vatanlarına sağ salim dönmektedir.

Bakü’de düzenlenen 2015 Avrupa Oyunları’ndakiilginç bir anı hatırlayabiliriz. Madalyayı o sırada Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bizzat Ermeni boksöretakdim etti.

Avrupa ve dünya spor örgütleri, Ermenistan’da devletdüzeyinde yürütülen ırkçılık ve nefret politikasını bir kez daha şiddetle kınamalı ve Ermenistan’da her türlüuluslararası etkinliği yasaklamalıdır.

Ayrıca Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanlığı’nınAvrupa halter şampiyonası için Ermenistan’dabulunan Azerbaycanlı sporcuların müsabakalarakatılmadan ülkelerine dönmelerine karar verdiğini de belirtelim.

 Turan Rzayev

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir