KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Trump ve Putin’den ortak açıklama Çin’e karşı gövde gösterisi mi

Trump ve Putin’den ortak açıklama Çin’e karşı gövde gösterisi mi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
345 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump, Sovyet ve Amerikan askeri birliklerinin İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’daki Elbe Nehri’nde bir araya gelmesinin 75’inci yıl dönümüyle ilgili ortak açıklama yaptı. Bilinen Hitler Almanya’yasına karşı kurulan ittifaktan muhayyel koronavirüse karşı yeni bir ittifak denemesinin habercini okumak gerekir satır aralarında.
Kremlin tarafından yazılı yayımlanan, Putin ve Trump’ın yaptığı ortak açıklamada, bugünün Sovyet ve Amerikan askeri birliklerinin Elbe Nehri üzerinde “el sıkışmalarının” 75’inci yılı olduğuna vurgu yapıldı. Dün ortak düşmana karşı el sıkışanlar bugün de aynı tehlike karşısında bir araya gelebileceklerdir mesajı açık bir şekilde verilmektedir.

Açıklamada, iki ülke birlikleri arasındaki temas, “Nazi rejiminin kesin yenilgisinin habercisi” olarak nitelendirilerek, “Elbe’deki karşılaşma, 1942 tarihli Birleşmiş Milletler Deklarasyonu çerçevesinde birleşen çok sayıda ülke ve halkın muazzam çabalarının doruk noktasıdır.” değerlendirmesinde bulunuldu. Çin’e karşı açılmaya başlayan tazminat davaları koronavirüsün dünyaya bilerek ve ya bilmeyerek dünyaya yayılmasına sebep olan Çin’e karşı topyekun bir hareketin başlaması gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Nazilere karşı ortak mücadelede çok sayıda asker ve sivilin hayatını kaybettiği hatırlatılan açıklamada, “Ayrıca mücadelede yer alan ordulara malzeme üreterek katkıda bulunan milyonlarca erkek ve kadını da unutmadığımızın altını çiziyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, ülkeler arasındaki farklılıkların kenara koyulması noktasında “Elbe ruhunun” örnek teşkil ettiği vurgulanarak, “Bugün 21. yüzyılın en ciddi zorluklarıyla mücadele ederek, faşizmi yenmek için birlikte mücadele edenlerin kahramanlığına ve cesaretine saygı gösteriyoruz. Bu kahramanlık hiçbir zaman unutulmayacak.” denildi.
Almanya topraklarında doğudan ilerleyen Sovyet askerleri ile batıdan ilerleyen ABD askerlerinin 25 Nisan 1945’te Elbe Nehri üzerinde bulunan köprüde bir araya gelmesi, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesine giden sürecin önemli olaylarından biri olarak kabul edilmektedir. Trump petrol fiyatları politikası ile Putin’i Çin’e karşı ittifaka razı ettiğinin en bariz örneği bu açıklamadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir