KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Tanıdığımız ve tanımadığımız Kazakistan Nazarbayev dehasıyla güçlü”

Tanıdığımız ve tanımadığımız Kazakistan Nazarbayev dehasıyla güçlü”

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
411 0

“Gerek Nazarbayev’in kendisi, gerekse takımı birer bilge Türk akıncıları…”

Merkezi Bakü`de bulunan a24.az sitesine demeç veren araştırmacı – yazar Oktay Hacımusalı Kazakistan’daki süreçi değerlendirdi. O. Hacımusalı ülkedeki tüm sürecin şu an sayın devlet başkanı, Türk dünyasının aksakalı Nursultan Nazarbayev tarafından kontrol altında tutulduğunu belirtti: “Bunun nedeni hiç kuşkusuz onun gün geçtikçe bölgede artan otoritesi. Sayın Nazarbayev yaşadığı, soluk aldığı sürece bu böyle de devam edecektir. Özellikle Türk töresinin, gelenek ve göreneklerinin güçlendirilmesi yönünde ciddi reformlar düzenleniyor. Çünkü, Kazakistan`ın kuzeyde, kuzey-doğuda ve kuzey-batıda Rusyayla, özellikle Dağlık Altay Özerk Diyarıyla sınırları bulunmakta ve şuan Kazakistan Çinle ve onun yayılmacılık politikasıyla kafa kafaya gelmiş durumda tabiri-caizse Rusya’da. Bu da Rusya’nın işine geliyor. Rusya Buryatya`da ve Tıva`daki kullanılmayan toprakları geçtiğimiz yıllarda Çin kiralamak istedi ve bu yüzden bölgede ciddi sorunlar yaşandı. Özellikle, Rusya`nın Buryatya bölgesinde… O yüzden Rusya Avrasya modeli çerçevesinde, özellikle Nazarbayev’in fikir babası olduğu model üzerinde Kazakistanla olan ilişkilerini herzaman en üst düzeyde tutacak. Ne kadar ki, Nursultan Nazarbayev yaşıyor, bu böyle de süregidecektir. Nazarbayev sonrası süreçte neler olacak, işte bu artık Nazarbayev’in yetiştirdiği töreye bağlı takımının gücüne bağlı.”
Ülkedeki gelişmeye dikkat çeken araştırmacı yazar şimdi bu gelişimin daha da hızlandığına değindi: “Şuanda kardeş ülkede ülke genelinde “Astana – 2050” isimli büyük altyapı projesi uygulanıyor. Bu altyapı projesine ilgi gösteren büyük Rus şirketleri ta başından beri safdışılar. Hatta Türkiyeli şirketler bile sadece ortak girişimle bu projede yer alabiliyorlar. Ihalelerde avantaj 90 – yıllarda milliyetçi olarak tutuklanan ve temel görevi Kazakistan cezaevlerinde selefiliği, aşırı dinci örgütleri çökertmek olan “stepçiler” veya “Göçmen” denen özel yapılanmaya sağlanmaktadır ki, şuan bu birlikler Kazak gençliğini özellikle milli değerler üzerine yetiştirmekle yetinmiyorlar, hatta Turan bölgesinde artık üniversiteler kurarak tüm Türk dünyasını kapsamak girişiminde bulunuyorlar. Hatta olaya Türk`ün yedi cihana hükümetmek davası açısından bakacak olursak, keşke böylesi bir olay yaşanmasın ve yaşanmayacağına da inanıyorum, ama yine de bir ihtimal var ki, yakın on onbeş sene içinde Türkiyeyle Kazakistan, eğer Türkiye yüzünü Orta Asya’ya dönerse, dış güclerin de tahrikiyle, bölgede çatışabilir.”
Oktay Hacımusalı jeopolitik çıkarlar ve yerleştiği arazi açısından Kazakistan`ın gerek Özbekistan’dan, gerekse de Kırgızistan’dan çok farklı olduğunu söyledi: “Bunu dikkate alacak olursak, o zaman Kazakistan’ın kendineözgü ideoloji oluşturma girişimi şüphesiz anlaşılandır. Herkese kendine yakışacak tarzda cevap veren Nazarbayev Rusya’nın yanında hatta Ermenistan’ı bile aşağılamktan ve Azerbaycan`ı savunmaktan hiç çekinmiyor. Herşeyi göze alarak Töre`yi güçlendiren Nazarbayev gerek Rus şovenizminin, gerek Çin yayılmacılık politikasının ve gerekse de bölgede artmakta olan diğer tehditlerin karşısında herzaman savunmayla değil de, hücumla durabileceğini gayet iyi biliyor. Rusya kendi siyasetbilimcileri aracılığıyla bir keresinde Kazakistan’ın tarihi Rus toprakları olmasıyla ilgili bir mesaj verdi. Kazakistan`ın yanıtıysa kendisini fazla bekletmedi. Ülke başkanı hemen Kazakların tarihiyle ilgili film sipariş etti ve Rus`u çok önemli bir silahla vurmağı başardı. Şimdi dikkat ediniz, Orta Asya’da vehhabiliğin, DAEŞ`in güçlü olduğunu iddia eden güçler, aslında orta Asya’da dolayısıyla tek bağımsız politikasıyla seçilmekte olan, bu politik dengeleri kurma gücüne sahip Kazakistan’ın üstüne gitmeğe niyetliler, sadece bunu doğrudan yapamıyorlar. Çünkü, Nazarbayev’in bunun karşısında hangi adımları atacağını kestiremiyorlar. Bu da doğaldır, çünkü gerek Nazarbayev’in kendisi, gerekse takımı birer bilge Türk akıncıları. Sadece modern siyasetle silahlanmış, soğuk beyinle düşünmesini bilen akıncılar…” Oktay Hacımusalı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir