KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. SAVUNMA SANAYİ ALANINDA POLİMER MÜHENDİSLİĞİ BAŞARILARI İLE BÜYÜK KAZANIMLAR ELDE EDEBİLİRİZ

SAVUNMA SANAYİ ALANINDA POLİMER MÜHENDİSLİĞİ BAŞARILARI İLE BÜYÜK KAZANIMLAR ELDE EDEBİLİRİZ

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
279 0

Polimer mühendisliği, temelini çoğunlukla kimya, organik kimya, fizikokimya vb. temelli konuları ile akışkanlar mekaniği, ısı ve kütle transferi ve termodinamik gibi mühendislik konularının bütünlüğünden oluşur.

Polimer Mühendisliği; kimya mühendisliği, makine mühendisliği ve malzeme ve metalürji mühendisliğinin belirli konularını kapsayan ve plastik/kauçuk sektörü için özelleşmiş hibrit bir mühendislik olarak tanımlanabilir.

Günümüz teknolojilerinde ve mühendislik alanlarında kullanımı günden güne daha da artmaktadır.

Özellikle ülkemizin savunma ve havacılık alanında güzide kurumlarından Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ) polimer mühendisliği alanında büyük atılımlar yapması ülkemiz adına çok büyük kazanımlara vesile olacaktır.

Dünya savunma sanayisinde yeri ise oldukça önemlidir.

Özellikle askeri hava, kara, deniz ve ileriye dönük olarak uzay araçlarının yapımlarında kullanılan malzemelerin üretiminde polimer mühendisliği önem teşkil ediyor.

İnsansız hava araçlarında, sıvı zırhlarda, tanklarda, silahlarda, askeri kıyafetlerde, hava araçlarının kanat ve kuyruk elemanlarında, tüm araçların iç zırhlandırılmasında vb. birçok alanda ileri kompozitlerin kullanımı savunma sanayinin geleceğine büyük ölçüde katkı sunacaktır.

Ülkemizde uzay savunma sanayi için üretilecek olan uydular, insansız hava araçları, savunma sistemleri vb. makinelerin malzeme dayanımı, ısı ve kütle transferi, malzeme akışkanlığı, fiziki yeterliliği vb. konu başlıklarında bulunduğu ortamın koşullarında hasar görmeyecek ve uzun süre dayanabilmesini sağlayacak olan ileri kompozitlerin yöneticileri polimer mühendisleriyle birlikte çalışılmalıdır.

Malzemelerin yapısını araştırarak birbiriyle karbon ve atom açısından bağlanabilirliği göz önüne alınarak daha sağlam, yüksek ısıya dayanıklı malzemeleri laboratuvar ortamında üretmesi Türkiye’ nin sadece karada, havada ve denizdeki savunmasını değil geleceğin savunma sanayisi olan uzay savunmasında da kendisini dışardan gelebilecek etkilerden korumak için büyük bir yatırım olacaktır.

Polimer mühendislerinin doğru şartlarda eğitimi, doğru şekilde istihdamı ve Ar-Ge çalışmaları ile güçlendirilmesi Kara, Hava, Deniz ve geleceğin göz bebeği Uzay Savunmasında ülkemizi geliştirerek ileriye daha emin adımlarla ayak basmamızı sağlayacaktır.

Polimer mühendisliği dünyada savunma sanayisinde yer edinmeye yeni yeni başlamıştır ancak tam olarak sistem oturtulamamıştır.

Tam donanımlı Polimer Mühendislerinin sayısının azlığı konuyu gözden ırak tutuyor ve önemini gözden kaçırıyoruz.

Artık gelecek, ileri kompozitleri en iyi kullananların yanında olacaktır. Dünyamızda bulunan ve her geçen gün azalan hammaddeler bir süre sonra tedarik sorunu yaratacaktır.

Eğer ki şimdiden ileri kompozitler ile alakalı doğru eğitim görmüş yetkin Polimer mühendisleri ile araştırılmaya ve geliştirilmeye başlanırsa kazanımını kısa süre içerisinde verecektir.

Askeri kıyafetlerin, zorlu koşullarda hareketleri kısıtlayacak ya da yükü artıracak kalın ve ağır kıyafetler yerine ileri kompozitler kullanılarak nano teknoloji ile üretilmiş kıyafetler saha da hareket, hız, esneklik ve güvenlik açısından avantaj sağlayacaktır.

Silah yapımında üretilen parçalarda ileri kompozitler ile hafif, dayanıklı, tutukluk yapma oranını sıfıra daha da yaklaştıracak silah üretimi yapılmasına olanak sağlayacaktır.

Hava savunma sanayisinde üretilen, İHA, SİHA’ larda güçlendirilmiş kanat, kuyruk ve gövde yapısıyla alınacak zararı en aza indirerek daha hafif yapısıyla daha hızlı hareket etmesi sağlanacaktır.

Asıl olan genişleyen, geleceğe ilerleyen, uzaya dayanan savunma sanayisinde güçlü adımlar atılması için ileri kompozitlerin kullanımı artırılmalı ve ellerinde şekillenecek olan geleceğe yatırımları polimer mühendisleriyle eş zamanlı ilerletmek büyük önem arz etmektedir.

Geleceğe yönelik olarak bu kazanımları ülkemize ve devletimize sağlamak için şimdiden adım atmalıyız.

Ahmet Hakan TUNA
Makine Mühendisi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir