KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rus uzman: Erdoğan ve Putin devreye girerse bu iş çözülür

Rus uzman: Erdoğan ve Putin devreye girerse bu iş çözülür

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
241 0

Rusya’nın saygın gazetesi Kommersant dış politika uzmanı gazeteci Maksim Yusin, Rusya ve Türkiye arasında son günlerde İblip ile ilgili yaşanan sorunlara dikkat çekerek, “Fakat her iki ülke bu krizin üstesinden gelmeyi başaracak. Özellikle de iki ülke lideri (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin) devreye girerse kriz çözülür.” dedi.

Suriye lideri Beşşar Esad’ın Ankara için stratejik müttefikten ziyade jeopolitik düşman olduğunu öne süren Rus gazeteci, Türkiye’nin Esad’ı sadece geçiş süreci döneminde kalmasından yana olduğunu söyledi.

Rus uzmana göre, son günlerde yaşanalar ikili ilişkileri tehlike altına sokabilir. Yusin, “Fakat hem Moskova hem de Ankara’nın Batı ile yaşadığı kriz ortamında ne Rusya ne de Türkiye yönetimi Suriye yüzünden tekrar tartışmak istemez. Dolayısıyla mantıklı olarak İblip ile ilgili krizin çözülebileceğini tahmin edebiliriz. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun söz verdiği gibi özellikle de iki ülke lideri gibi önemli siyasetçilerin çözüm için devreye girerse, kriz çözülür.”
Fuat Safarov moskova kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir