“Yeniden Büyük Türkiye” Politikasında “Aktif Savunma” ve İşbirliği Arayışları

Ankarada bombalar neden patlıyor

Nusret Sancakli: Boşnağın önce Türk anasına küfür etmek

Sədrin və İraq qövmçülüyünün qələbəsi

İran Umman açıklarında İsrail gemisine mi saldırdı

Gündem, İran 30 Temmuz 2021
32
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Israil ile İran arasında birbirlerinin ticari gemilerine sabotaj ve saldırılarla adı konulmamış bir deniz savaşı yaşanırken, bu kez Britanya Savunma Bakanlığı, İsrail’e ait bir ticari geminin Umman açıklarında saldırıya uğradığını duyurdu.
Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları Kuruluşu (UKMTO), Umman’ın Dukum Limanı’nın 175 mil açığında meydana gelen saldırının korsanlıkla ilgili olmadığını ve olayı soruşturduğunu duyurdu.

Britanya Savunma Bakanlığı, hedef alınan ticari geminin İsrail’e ait olduğunu açıkladı.

Londra’ya göre saldırı, gece saatlerinde Umman’ın Mesire Adasının kuzeydoğusunda gerçekleşti.

İlk etapta saldırıyı kimin düzenlediğine dair açıklama ya da spekülasyon yapılmadı, Basra Körfezi’nde petrol ticaretini kontrol eden stratejik konumdaki Umman’dan yetkililer de yorumda bulunmadı.

İsrail gazetesi Haaretz, geçen aylarda yaptığı haberde, Benyamin Netanyahu hükümetinin son 2.5 yılda İran’a karşı ekonomik savaş çerçevesinde, bazısı Suriye’ye petrol taşıyan onlarca İran tankerine saldırarak Tahran’ın milyarlarca dolar zarara uğramasına yol açtığını yazmıştı. İran’ın da buna bazı misillemelerde bulunmasıyla iki ülke arasında adı konulmamış bir deniz savaşı yaşanıyor. Zaman zaman İran’ı zor durumda bırakmaya yönelik sahte bayrak operasyonları düzenlendiği de belirtiliyor.
Sputnik

Yorumlar