KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail’de askerlik yapan Türk vatandaşları ve İsrail vatandaşı Araplar Çerkezler!

İsrail’de askerlik yapan Türk vatandaşları ve İsrail vatandaşı Araplar Çerkezler!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 9 dk okuma süresi
1534 0

Bazen Türkiye’de gayri Müslüm azınlıklara ve toplumlara toptan bir tepkiyle yaklaşılıyor. Yahudi Toplumu da bunlardan nasibini alanlardan. Oysa Yahudiler azınlık değil. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Birinci Dünya ve İstiklal harbinde Türk ordusunun saflarında savaşırken hayatını bu topraklar için feda eden Müslüman olmayanlar da vardı. I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı uyruğunda olan diğer azınlık unsurlar gibi, Yahudi erkekleri de askere alınmıştı. Onlar da çoğu Müslüman Türk hemşerileri gibi savaş şartlarında can vermiş, sakat kalmışlardı. Acıbadem Yahudi Şehitliğinde, her yıl, 18 Mart Şehitler Günü’nde anma töreni, inanç ayırımı yapılmaksızın, tüm şehitler adına yapılıyor. Din ayırımı olmaksızın, dedeleri bu topraklara düşmüş her yurttaş, Acıbadem Şehitliğine gelip dua edebiliyor. Acıbadem Şehitliğindeki anma toplantılarına Türk Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh, Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu Vakfı yöneticileri de katılıyor. (1)

Bakanlar Kurulu’nun 05 Temmuz 1993 tarihinde aldığı 4613 sayılı karar ile 25 Temmuz 1993’de Resmi Gazete’de yayımlanan kararname doğrultusunda 12 ülkede askerliğini yapmış çifte vatandaşlık statüsüne sahip yükümlüler, askerlikten muaf tutuluyor. Yurt dışında doğmak ve ikamet etmek veya kanuni rüşt yaşından önce ikamet amacıyla yabancı bir ülkeye gitmek suretiyle bulunduğu ülke vatandaşlığını 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar kazananlardan, tabiiyetinde bulundukları yabancı ülkede askerlik yaptıklarını belgeleyenler Türkiye’de askerlik yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılıyor. Almanya, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İsrail, İsviçre, Suriye, Norveç, Yunanistan ve karşılıklılık esasına bağlı olarak Tunus’ta yaşayan çifte vatandaşlar, yaptıkları askerlik veya sivil hizmet belgelerini dış temsilciliklere ibraz etmeleri halinde bu imkândan faydalanabiliyor.(2) Yabancı bir devletin hizmetinde askerlik yapılması nedeniyle vatandaşlığın kaybettirilmesi, Türk Vatandaşlığı Yasası’nda belirtilen hallerde Bakanlar Kurulu’nun takdirinde.(3) İsrail’de bu anlaşmaya dahil. Bu nedenle Türkiye vatandaşı birçok Yahudi/Musevi İsrail ordusunda askerlik yapıyor. Ancak İsrail ordusunda askerlik yapan Türk vatandaşları genellikle kadınlardan oluşuyor. İsrail’de askerlik kadınlara da erkeklere de zorunlu. Erkekler üç, kadınlar ise iki yıl askerlik yapıyor. Bu zorunluluk ülke içinde ve dışındaki tüm İsrail vatandaşları için geçerli. Tıbbi nedenlerle muaf olunabiliyor. Yeni göçmenler ve bazı dini grupları da muaf tutulabiliyor.(4) İsrail’deki Türkiyeliler Birliği Basın Sözcüsü Rafael Sadi, 17.12.2012 Pazartesi, İsrail Tv’si Kanal 2’de Haber Programı’nda “Ancak herkes bilir ki İsrail ordusunda askerlik yapan birileri varsa tabii ki Yahudidir. Bunun dışında iki ülkem arasında ikili bir anlaşmaya göre ülkelerden birinde askerlik yapan diğerinde askerlik yapmaktan MUAF’tır. Şayet Türkiye Devleti/Hükümeti yasa ile ve bu anlaşma ile Türk Vatandaşlarına İsrail’de askerlik yapmaya izin veriyorsa, askerde ne yapıp yapmayacağını asker’e sadece komutanları söyleyebileceğini de biliyorlardır.” demişti.(5)
Çerkezler İsrail topraklarına 135 sene kadar önce Rusya Çar’ının mezaliminden kaçarak gelmişler Yaşadıkları ülke yönetimlerine sadakatleri ile bilinen bir topluluk Çerkezler. Çerkezler İsrail’de oldukça saygın ve sevilen bir toplum. Ülkenin sadık ve eşit vatandaşları olarak kabul görmekteler ve İsrail vatandaşları gibi Askerlik yapıyorlar.(6) İsrail’de İsrail’de 4 binden fazla Çerkez yaşıyor. Aslen Çerkes olan General Şordom ordu istihbaratının başında bulunuyor. Kardeşi İshak hava kuvvetlerinin komutanı.(Nisan 1999’da) Parlamentoda iki koltuk Çerkeslere, bir koltuk da Çeçenlere ayrılmış; onu diyanet bakanı ve uluslararası Çeçen birliğinin başkanı Abdul Baki Camma işgal ediyor. İsrail’de askerlik Çerkes erkekleri için temel meslek olmuş. Kfar-Kama’da, gereksinim olduğu durumlarda köyün komutanı ve subaylarıyla birlikte bir alay çıkartabileceği söyleniyor. İsrail ordusunda albay rütbesinde birkaç Çerkes bulunuyor. Kafkasya’da Çerkesler binicilikleri ve nişancılıklarıyla ünlüydüler. İsrail’de de muharip birlikleri, güvenlik hizmetini ve polisliği tercih ediyorlar ve sık sık da komutanlık makamlarına geliyorlar.(7) İsrail Ordusu’ndan bulunan Müslüman asker sayısı binin üzerinde.(8) İsrail’de Bedevi Araplar, ülke kurulduğundan beri İsrail’in yanında savaşıyor. Orduda görev yapan bin 700 Bedevi asker var. Kuran’a el basıp İsrail’e bağlılık yemini ediyorlar.(9) Şanlıurfa Halfeti nüfusuna kayıtlı Sabiha İrem Çevik’te, İsrail’ ordusunda askerlik yapıyor. Urfalı genç kadının İsrail ordusunda Hamas’a karşı mücadele ettiği belirtiliyor. 2017’de İsrail ordusunda askerliğe alınan Sabiha İrem Çevik’in İsrail ordusundaki askerliği, 28 Temmuz 2019’da sona erecek.(10) Urfa’da Yahudiliğini saklayan yaklaşık 53 aile var.(11)Geçtiğimiz yıllarda 2 bin İsrailli kadının Şanlıurfa’daki İtalyan Hastanesi’nde doğum yaptığı ve bu sayede, doğan çocukların Türk vatandaşlığı kazandığını gündeme taşınmıştı. Urfa da sinagog yok çünkü sinagog daha büyük cemaatler için var. Urfa da gerçek anlamda küçük bir cemaat olduğundan KODİŞ (sinagog küçüğü Yahudi mabedi) kurulu ve Urfa Yahudi cemaatinin hizmetinde. İsrail Savunma Kuvvetleri’nin dördüncü genelkurmay başkanı, savunma bakanı, Menahem Begin hükümetinde dış işleri bakanı olarak görev yapmış Moşe Dayan’da Urfalı’ydı ve Hacı Kamil Hanı, Mecek Hanı, Bıçakçı Meydanı, Gümrük Hanlarından birinde işyeri vardı. Buralar Yahudi esnafların iş yaptıkları yerlerdi.(12)
Şanlıurfa’da yaşayan Yahudi Şorkaya Ailesi’nin Çakeri Mahallesi’ndeki evi 1947’nin 30 Ocak gecesi kimliği belirsiz kişilerce basıldı. Evde bulunanlardan, Semiha ve oğlu Yakup’un (17) boğazları kesildi, İshak (40) ile altı aylık hamile eşi Mazel (40), oğulları Yusuf(15), kızları Ester (8) ve Raşel (6) öldürüldü. Kimisinin gözleri oyulmuş, kulakları ve işaret parmakları kesilmişti. Katliamdan sadece din değiştiren oğulları Haymun (Ahmet Kemal Esmeray) kurtuldu. 4 yıl öncesine kadar Şanlıurfa’da yaşamaya devam etti. 58 yıl önce Şanlıurfa’da Müslümanlığa geçen 7 Yahudi bir gece vahşice öldürülmüştü. Aileden sadece bir kişi sağ kaldı. Yahudi cemaatinin liderlerinden Azzur Bozo, Yusuf Hamuz, Hıdır Yeşil, Azzur Bilgin ve Nesim Binler cinayetleri planladıkları iddiasıyla yargılanmış ama hepsi beraat etmiş. Bu olaylar sürerken, 1948’de İsrail Devleti kurulmuş ve o sırada Urfa’da ne kadar Yahudi varsa İsrail ya da Amerika’ya göç etmiş.(13) Bu Cinayet işlendiğinde Moşe Dayan; İngiltere Filistin Mandası’ndaki Yahudi yerleşimlerini korumak amacıyla kurulan ve 1920-1948 yılları arasında faaliyeti gösteren Yahudi paramiliter örgütü Haganah’da aktif faaliyet gösteriyordu. Hiçbir şey göründüğü gibi değil!

Bakınız:
1-http://www.salom.com.tr/haber-106680-acibadem_yahudi_mezarligindaki_abide_gercek_bir_sehitliktir.html
2-http://www.milliyet.com.tr/turk-un-israil-de-askerlik-yapmasi-engellensin-aydin-yerelhaber-321288/
3- https://www.haberler.com/turk-vatandaslarinin-yabanci-ulkelerde-askerlik-haberi/
4- https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44647850
5- http://www.hasturktv.com/israilde_gundem/5277.htm
6- http://www.hasturktv.com/arsiv/305.htm
7- http://www.circassiancenter.com/cc-turkiye/arastirma/0077_israil_cerkesleri.htm
8- http://www.rudaw.net/turkish/middleeast/230320161
9- https://www.haberler.com/sunni-bedevi-araplar-israil-safinda-savasiyor-7996649-haberi/
10- http://www.dikgazete.com/dunya/halfetili-sabiha-irem-cevik-israil-ordusunda-filistinlilere-karsi-h367670.html
11- http://t24.com.tr/haber/urfadaki-museviler-kendi-mezarliklarina-gomulmek-istiyor,211440
12- http://www.hasturktv.com/turkiyede_bugun/4141.htm
13- http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/babam-israil-e-gocu-reddetti-290693

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir