İran’ın Bilimsel yeteneklerini kim hedef alıyor

Sevgiye açız…

Ermənistan Netanyahunun Bakı səfərindən niyə qorxuya düşüb?

Ünlü Rus gazeteciden Erdoğan’a destek: Bölgede olası devletin kurulması Türkiye için tehdit

Rus Dışişleri Sözcüsü’nden ABD’e sitem: Kürtlere cenneti vaat ettiler, sonra kandırdılar

Gündem, Rusya, Türkiye 27 Ocak 2018
153

Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin Suriyeli Kürtlere altın vaatlerde bulunduğunu, fakat sonra onları kandırdığını belirtti.

Devlet televizyon kanalı Rossiya’ya konuşan Zaharova şu ifadeleri kullandı: “Son zamanlarda Kürt politikacılardan çok sayıda şu açıklamaları duyuyoruz: Guya Rusya onları sattı, ihanet etti. Hatırlatmam gerekir ki, uzun yıllar boyunca özellikle Rusya Suriye sorununu ile ilgilenen dünya kamuoyununa seslenerek Kürt faktörünün göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. Şimdi bunu çok fazla hafif şekilde söylüyorum. Ama çok taraflı görüşmelerde, Türk, Amerikan, Ortadoğu’lu meslektaşlarımızla ve her kesle yaptığımız görüşmelerde bunu çok somut şekilde dile getiriyorduk. Bizim görüş ve konseptimiz şuydu: Kürtleri görüşmeler sürecine siyasi olarak dahil ederek-onların Suriye’nin hayatında oynadığı rolü göz önünde bulundurarak-çokuluslu, çokdinli, güçlü, özgür ve demokratik birleşik Suriye’ye doğru hareket edilebilir.”

Zaharova sözlerine şöyle devam etti: “Fakat burada başka oyuncular da var, onlar ulusal kartı, Kürtlerin ulusal kimliği ile ilgili kartı oynadı. Onlara (Kürtlere) altın vaatlerde bulundular, cenneti vaad ettiler. Ve gerçekten de çoğu olayda da onları kandırdılar ve ihanet ettiler. Bizim ise görüşümüz aynen kalıyor: Kürtler olmadan ilerleme sağlamak çok zor.”
Fuat Safarov kafkassam moskova

Yorumlar