KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Robert Fisk’ten Suriye Hikâyeleri!

Robert Fisk’ten Suriye Hikâyeleri!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 9 dk okuma süresi
311 0

Robert Fisk’ten Suriye Hikâyeleri!

Suriye’de yaşanan kaosa bakıldığında sınırlarımızın ötesinde kopan fırtınanın nasıl olupta Türkiye’ye sıçramadığını söylemek mümkün değil. Suriye hapşırsa Türkiye yorgan döşek yatmıyor ama kargaşadan payına düşeni alıyor. Türkiye’nin Rusya ile savaşması için her türlü sosyal ve psikolojik yönlendirmenin yapıldığı algı operasyonlarına tanıklık ediyoruz. Türkiye’nin başlatacağı bir savaşta NATO’nun yanında yer almayacağı veya ABD’nin destek vermeyeceği hep gündemde. 3,5 milyon Suriyeli mülteciyi barındıran Türkiye’nin Suriye’de söz hakkının kalmadığı, masadan dışlandığı, kışkırtıcı bir üslupla gündeme taşındı. Bu taşıyıcılardan birisi de Robert Fisk.

1946 İngiltere doğumlu Robert Fisk; The Independent gazetesinin Orta Doğu muhabiri ve otuz yılı aşkın bir dönem Beyrut odaklı haberler hazırladı. Yayın yelpazesinde genellikle İslam coğrafyasına ilişkin etüt ve analizlerin yer aldığı kitaplar mevcut. ABD’nin Afganistan Savaşı ve 2003 yılındaki Irak’ın işgalini yakından takip etti. The New York Times gazetesinin ifadesine göre “Britanya’daki belki de en ünlü yurt dışı muhabiri.”

1970’lerde İrlanda’daki olaylar, 1974’teki Karanfil Devrimi, Lübnan İç Savaşı, 1979 İran Devrimi, Sovyet-Afgan Savaşı, 1991 Körfez Savaşı, İran-Irak Savaşı ve 2003’deki Irak’ın işgalini mahallinden izledi, haberleştirdi. Türkiye ve Türklere ilişkin görüşlerinin dostane olduğu söylenemez. Robert Fisk; “The Great War for Civilisation/Uygarlık İçin Büyük Savaş” isimli, Türkçeye “Ortadoğu’nun Fethi” adıyla çevrilen kitabında, 1991’de Halepçe katliamı sonrası Kürtlerin sığındığı İran sınırı yakınındaki Yeşilova’daki mülteci kampında, İngiliz ve Türk askerlerinin çatışma aşamasına geldiğini yazmıştı.

Fisk, İngiliz ve Türk askerlerinin anlaşmazlık nedenini, İngilizlerin, Türk askerlerini mültecilere gelen yiyecek, su ve battaniye gibi yardım malzemelerine el koymakla suçlamasına bağladığı yazısından sonra, 2 Mayıs 1991’de Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu’nun talimatı ile gözaltına alındıktan sonra sınır dışı edilmişti. Hakkâri’nin Şemdinli ilçesine bağlı Yeşilova mezrasında gerçekleşen Yeşilova Olayını haberleştiren Fisk, dünyanın en çok ödül alan gazetecisi unvanına sahip. Fisk, El-Kaide’nin lideri Usame bin Ladin ile 1994-1997 arasında üç defa röportaj yapmıştı. Robert Fisk’in Türkiye ve Türklere ilişkin görüşlerinin dostane olduğu söylenemez. Nitekim The Independent yayımlanan 8 Ekim 2012 günlü “Cesur küçük Türkiye Suriye’deki şerre karşı” yazısında, “Hatay bir zamanlar Suriye’ye aitti” demekten çekinmeyen birisi.

Hemen her yazısında Türkiye’nin IŞİD’den tutunda diğer muhalif gruplara her türlü silah ve mühimmat desteği verdiğini, sınırlarından geçişlerine göz yumduğunu yazdı çizdi. Robert Fisk’in çalıştığı Independent gazetesiyle ilişkileri tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş dedirten türden. 7 Ekim 1986’da yayın hayatına atılan Türkçe bağımsız/müstakil anlamındaki The Independent; İngiltere’de yayımlanan günlük gazete. The Independent liberal sol bir çizgide. Sahibi KGB kökenli Rus iş adamı Alexander Lebedev. 1959 Moskova doğumlu Aleksandr Yevgeniyeviç Lebedev, Üniversiteden ekonomi bölümü mezunu. Rus Oligark denen milyar dolarlık zenginlerden biri. İngiltere’de 4 tane gazete satın alan Aleksandr Yevgeniyeviç Lebedev’ın Rusya’da neşredilen 1 gazetesi var.

Independent, adına rağmen Britanya ve Rusya gizli servislerinin yönlendirmesine açık bir medya kuruluşu. İşte bu Independent gazetesinden Robert Fisk Suriyeli birliklerin, altlarında son model Rus yapımı ordu kamyonları, üstlerinde Moskova’nın hava desteğiyle, Keseb’teki eski Türk-Suriye sınır noktasından doğuya doğru sınır boyunca hızla ilerlediklerini, Nusra güçlerinin Türkiye sınırına doğru geri çekildiklerini yazdı. Fisk, Türkiye’nin Nusra güçlerinin ulaşımını kolaylaştırmak için İsrail’in Lübnan’da yaptığına benzer iki küçük beton yol inşa ettiklerini, yolun Keseb’teki Türk sınır karakolundan geçip Suriye toprağına uzandığını kaydettiği makalesinde, küçük bir Türk devriye birliğinin üstü açık bir kamyonla ne bir çit ne de bir duvar bulunmayan bu yoldan geçip Suriye’ye girdiğini söylüyor.

Robert Fisk, Türkiye’nin Uygurları ve Türkmenleri aileleriyle birlikte yerleşmeleri için bu bölgeye getirdiğin bilgisini paylaşıyor ve Keseb’teki El Nusra kontrolündeki sınır karakolunun Suriye rejim ordusunca tekrar ele geçirilmesine dair ilginç bilgi veriyor. Robert Fisk; Suriye ordusu firarisi eski ‘Özgür Suriye Ordusu’ militanlarının tekrar Suriye ordusuna katıldığını ve sınır karakoluna operasyon yaptıklarını, Özgür Suriye Ordusu’ndan ayrılan iki ayrı grubun, iki grubun Nusra’yı yenilgiye uğratarak ülkenin kuzeybatı köşesinde Suriye’nin egemenliğini nasıl yeniden tesis ettiklerini anlatıyor.

Robert Fisk’in bir hikâyesi daha var. Geçtiğimiz günlerde TSK mensubu Şahin Hasret isimli bir tümgeneralin El Nusra ile toplantıdayken binanın bombalanması sonucu öldürüldüğünü yazdı. Suriye rejim ordusundan konuştuğu birçok üst rütbeli subayın kendisine anlattığına göre; TSK mensubu tümgeneral Şahin Hasret, Nusra savaşçılarıyla toplantı yaptıkları evin Suriye ordusunun açtığı topçu ateşi sırasında hayatını kaybetmiş.

Bu dediğim gibi İngiliz ve Rus gizli servislerinin karanlık prensi Robert Fisk’in klasik Suriye hikâyesi. Amaç, Türkiye kamuoyunun psikolojisini çökertmek. Evet, Suriye’de Türkiye’den gönüllü giden savaşçıların zaman zaman hayatlarını kaybettikleri malûm. Mesela; Bayırbucak Türkmenlerine destek olmak için gittiği Türkmendağı’nda hayatını kaybeden ve cenazesi hava yoluyla İstanbul’a getirilen 32 yaşındaki Ferhat Tüle bunlardan biri.

İstanbul Esenyurt’ta yaşayan ülkücü Ferhat Tüle yaklaşık 2 ay önce Türkmen Dağı’na giderek Türkmen Dağı 2. Sahil Tümeni Osmangazi Türkmen Bölüğü’ne katılmış. Ferhat Tüle’nin katıldığı Osmangazi Türkmen Bölüğü,24 Şubat Çarşamba günü rejim güçlerinin yoğun havan atışı yaptığı, Kelez bölgesine geçtiğinde daha önce Esed güçlerine karşı çok sayıda çatışmaya giren Tüle, keskin nişancı tüfeği ile vuruldu. Silah arkadaşları tarafından Yamadi Hastanesi’ne kaldırılan Tüle, yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Robert Fisk’ten neyimiz eksik? Bir Suriye hikâyesi de ben anlatayım. Suriye’de Ahraru’ş Şam ve Beyan Hareketi’nin Lazkiye’de bomba yüklü araçla düzenlediği saldırıda çok sayıda üst düzey Rus subay ve generalleri öldürüldü. Yaklaşık 2 hafta süren hazırlık aşamasından sonra Lazkiye kentine 15 kilometre uzaklıkta yer alan ve Rus güçlerine ait en önemli askeri merkezlerden Sonovber Cible bölgesinde konuşlandırılan araçtaki bombanın geçen pazar günü Rus generaller toplantıda olduğu sırada infilak ettirilmesi sonucu çok sayıda Rus general öldü ve yaralandı. Tarafların hikayesi çok!
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir