KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Petrol Dolar fiyatları

Petrol Dolar fiyatları

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
221 0

Ülkenin gözü televizyonlarda, cep telefonlarında.7 /24 dolar inecek mi çıkacak mı kolluyorlar. Düştüğünde gidip alıp çıktığında satma hevesinde olan binlerce vatansever (!) ekonomiyi izliyor. Ekonomi politikası 3 günlük değil 3 5 yıllık planlar çerçevesinde oluşturulan planlardır. Lakin bugünün planlarını yapan büyük ekonomistler(!) hala koltuklarında oturup ekonomideki müdehaleye çözüm bulamadıkları basında yer almakta. Finans kafasıyla günü kurtarma projeleriyle hala kalkınma planlamasını çözümleyemedikleri içinde her Geçen gün bocalıyorlar. Bir de bugünleri geleceğini bilmesine ve ekonomiye danışmanlık adı altında devletin önemli kurumlarında oturup danışmanlık, hocalık maaşı alanlar hala o koltuklara oturdukları iddiaları bulunmaktadır. Bu günlerin geleceğini bildiklerini öğrencilerine anlattıkları öğrencileri tarafından anlatıldığıdır .Vahim olan konu ise Bilip te müdahale etmemelerimi kötü yoksa bilememelerimi .
Dolar petrol fiyatları ile paralel hareket eden bir konudur .Petrol fiyatlarının arttığı günden bu yana dolarda da artış söz konusudur .Rusya ve Suudi Arabistan ekonomik sıkıntılarının çıkış yolu olarak petrol ve gaz fiyatlarındaki artışa bel bağlamış durumdadırlar. Yeni hedefleri varil başına 150 dolar .Bu noktada yabancı analistlerin Türkiye’de dolar başına en iyimser fiyat 9 tl bölgesidir. Tabi bu senaryo en korkunç senaryo Bu durumdan ABD ‘De rahatsızdır . Ekim kasım aylarında İran’a belirli bir miktarda petrol satışına müsaade edileceği ve petrol fiyatlarının belirli bir oranda tutulmayı planlandığı yapılan urumlar arasındadır. Venezüella ‘ya ABD yardımı ve petrol piyasasına yardım yedek plan olarak konuşulan konular arasında yer almaktadır. Bir diğer konu ise ABD ile Türkiye arasındaki gerginleşen ilişkilerdir .Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ABD başkanı Trump arasında eylül veya ekim ayında BM toplantıları sırasında beklenen görüşmedir. Bu görüşme ile iki ülke arasındaki sıkıntıların bir nebze yumuşayacağı iddialar arasında yer almaktadır.
Ekonomik olarak fikirlerine değer verdiğim önemli bir ekonomist ortalıkta Erdoğan düşmanlığı bir yana dursun sayın Erdoğan’nın varlığının çok önemli olduğunu vurgulamakta. Tarım ekonomisi ve tarım teknolojisi odaklı yatırım teknolojisinin Türkiye açısından önemli olduğunu ve bu konuda yapılacak yatırımların ülkenin geleceği ve kalkınma projeksiyonunda önemli katma değer yaratacağını belirtmektedir. Tasarruf oranlarının artırılabilmesi ve tasarrufların yatırımlara çevrilmesi hususu noktasına dikkati çeken sayın hocamızın fikirlerinin dikkate alınması gereken bir nokta olduğu görüşündeyim.
Ömer Gök

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir