KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ortadoğu’da Kürdistan’ın kurulması için gerçek koşullar bulunmamakta

Ortadoğu’da Kürdistan’ın kurulması için gerçek koşullar bulunmamakta

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
227 0

İsrailli uzman, IKBY referandumunun ardından neler olabileceğini açıkladı
İsrail istihbarat kurumu Nativ’in eski başkanı Yakov Kedmi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) gerçekleştirilen bağımsızlık referandumunu değerlendirerek, “Ortadoğu’da Kürdistan’ın kurulması için gerçek koşullar bulunmamakta” dedi.
Resmi Rossiya kanalında ünlü Rus gazeteci Vladimir Solovyov’un sunduğu canlı yayın programında konuşan İsrailli uzman şu ifadeleri kullandı: “Bu referandum konusu iç bir mesele. Kürtler aşiretlere bölünmüş bir halk. Irak’ta da geleneksel olarak 2 aile var: Talabani ve Barzani. Talabani Bağdat yönetimine yakın idi. Şimdi ise Barzani Kürtler arasında kendi nüfuzunu güçlendirmeye çalışıyor. Bence bu referandumun ana amacı Barzani klanının Irak Kürtleri arasındaki iktidarını güçlendirmektir. Ben inanmıyorum ki Irak Kürtleri bağımsızlığını kazanabilecek. Evet referandum yapıldı. Ama bu, ertesi gün bağımsızlık ilan edecekleri anlamına gelmez. Çünkü bir devlet kurulur kurulmaz 2 önemli hususa gereksinimi var. Öncelikle bu devleti nasıl korumak lazım. İkinci de insanların karnını nasıl doyurmak lazım. Dolayısıyla bence her şey referandumla sınırlı kalacak. Bugün bağımsız Kürdistan’ın kurulması için objektif koşullar bulunmamakta.”
İkinci Dünya Savaşı’nın ardından İsrail’in kurulmasını örnek veren Kedmi, “O dönem Sovyetler Birliği ve ABD, İngilizlerin Ortadoğu’dan çıkarılması hususunda ortak görüşü paylaşıyordu. Museviler de bu fırsattan yararlanarak devletlerini kurdu. Tarihte yaşadıklarımız acılar ve başka faktörler de bize yardımcı olamazdı. Uygun durum olmalı. Biz de bu uygun durumdan yararlandık. Bugün ise Ortadoğu’da Kürtlerin bağımsız bir devlet kurması için gerçek koşullar bulunmamakta.
EKONOMİ OLARAK KAZANABİLİRLER
Irak petrolünün yüzde 40’ı Irak Kürdistan bölgesinde. Onlar bu petrolden yararlanmak ister. Fakat Türkiye ve Irak kapıları kapatırsa Kürtler petrolü nasıl satacak? Onlar bu referandumu Irak devletinin geniş özerkliği çerçevesinde Kürdistan bölgesinin geliştirilmesi için siyasi ve ekonomi bir kaldıraca dönüştürebilir.”
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir