UNUTULAN İDLİB’E MUHTEMEL OPERASYON SEÇENEKLERİ VE TÜRKİYE’YE OLASI ETKİLERİ

Директор Центра стратегических исследований Kafkassam (Анкара):«Россия может оставить без помощи в самый необходимый момент»

What are Russia’s objectives in the Middle East and in the Caspian?

AHTAPOTUN KOLLARI – ‘OCTOPUS ARMS’

Esat Hameneyin askerimiydi

İran 10 Ocak 2017
405

İranlı General Rahim Safevi’nin geçtiğimiz yıl Suriye’de öldürülen General Hüseyin Hamedani için düzenlenen taziye töreninde yaptığı konuşmada İran’ın Suriye’deki askeri varlığıyla ilgili dikkat çekici sözleri İran medyasında yayımlandı.

Hükümet yanlısı Cemi Cem gazetesinin de yer verdiği konuşmalar Ekim 2015’te Halep’te öldürülen Hamedani için düzenlenen anma töreninde yapılan konuşmaları içeriyor. Burada Hamedani’nin Esed’in Hamaney’in askeri olduğunu söylediği de görülüyor.

Aynı konuşmada Safevi, General Hamedani’nin öldürülmesinden önce Suriye’de muhaliflere karşı savaşmak üzere 20 bin kişilik bir güç oluşturduğunu da söylüyor.

Yine Safevi, General Kasım Süleymani’nin İbadi yönetimine IŞİD ile savaşmak üzerre mevcut ordunun yetersiz kalacağından hareketle Haşdi Şaabi’nin kurulması gerektiğini bildirdiğini de ifade ediyor.

Bu konuşmalarda Safevi, İran’ın Suriye’deki askeri varlığını eleştiren liberal muhaliflere cevaben Hamedani’nin şu sözlerinin altını çiziyor:

“Beşşar Esed’in Rehber Hamaney’e gönderdiği mektuba dikkatinizi çekiyorum. Bu mektup Beşşar Esed’in adeta komutanına hitap eden bir asker konumunda olduğunu gösteriyor. Böylesi bir durumda bizim Esed’in ve rejiminin yanında durmamamız beklenebilir mi?”

Yorumlar