KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. NESRİN KIRATLI: H A Y K I R I Ş

NESRİN KIRATLI: H A Y K I R I Ş

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 7 dk okuma süresi
257 0

H A Y K I R I Ş
Nihayet, fikirlerim 7 yıl sonra parlayan bir bıçak gibi ışıldamaya başladı.
Memleketim Bulgaristan’ da son 10 yıl önce gördüğüm gerçeklere istinaden sezinlediğim, öngördüğüm kimliğimizi tehdit eden en büyük tehlike karşısında hata ve hatalı aramaksızın sadece çözüm aradım.Elbette ki hataları ve hatalıları da farkettim.
Bu düşünceyle hiç bir menfaat beklemeksizin konuyu neredeyse Türkiye’deki bütün ilgili Devlet kurumlarına, siyasetçilere, İktidar Partilerine ve STK’ lara ilettim. Yüzlerce yurt içi ve yurt dışı Konferanslara, Çalıştaylara katıldım. Bulgaristan Türkleriyle ilgili yüzlerce makaleler, Uluslararası dergilerde yayınlanan makaleler, Tarih ve Düşünce Dergisinde ve pek çok dergilerde yazılar ve topluma mesaj verici didaktik şiirler yazdım.Yeterince tanınmayan Bulgaristan Türklerini, Türk Dünyasında komisyon üyesi olmam sebebiyle tanıtmaya çalıştım..
Serbest bir Akademisyen olmam sebebiyle engin kariyerimi karalayan, tehdit eden, önüme set koymaya çalışan ve Türkiye’ de hatalı algılar oluşturan, Türklerin bölünmesine sebep olan,Türkiyedekilerle irtibatlı olan Bulgaristanlı menfaat çetelerine sarsılmaz duruş sergiledim.
Çalışmalarıma başlamadan önce , en büyük desteği dönemin Bulgaristan Eğitim Bakan Yardımcısı Sn.Stamatov’ dan aldım ve Olgubilime dayalı, tamamen kendi bagajımla, çok sevdiğim Türk halkımda uyanış gerçekleştireceğim fikrî yapımla, sürece katkı sağlayacağıma inanarak rehberim olan Tevfık Fikret’ in İzler şiiriyle çetin bir yola çıktım.
Bu ilhamı ben 17 yaşıma kadar Bulgar uyanışçılarından(köy köy Bulgar Alfabesini halka tanıtan Kiril ve Metodiy kardeşler ve “Kazanırsam halkım kazanacak, kaybedersem ben kaybedeceğim” sözleriyle beynime kazınan Levski’ den aldım.


Türkiye’ ye göç ettikten sonra ise Türk aydınlarını Türklük ruhuma yazdım. Yarım asır önce, Türkiye’ye göç ettikten sonra Tevfik Fikret ve çalışmalarıma sebep olan ” İzler/Hürriyet” şiirinden,Servet-i fünun döneminden, Edebiyat-ı Cedide yazarlarından, izinden basa basa yürüdüğüm Gaspıralı’dan, Ziya Gökalpten, Atatürkten aldım.
Maalesef Türkiye’ de anca son 2 yılda sadece Yunus Emre Enstitüsü çağrılarıma cevap verdi ve gönül elçisi olarak Bulgaristan’ da her gittiğim köylerdeki okullara hediye ettiğim kitapların yanısıra, Enstitünün Türkçe Eğitim Setlerini de gururla hediye etmekteyim.
Anadilimizin can çekiştiğini ve acele etmemiz gerektiğini gerek Bulgaristan’ da gerekse Türkiye’ de pek çok siyasetçilerle,kurumlarla görüştüğüm gibi Türkiye’ de :
26-3-2015 te YTB den Bulgaristan kökenli olması ve konunun ciddiyetini anlayacağını sandığım Fatme İncecik’le görüştüm.Dikkate almadığı gibi,Bulgaristan’ ı çok sevdiğimi ifade edince şahsıma popülist dedi..
3-4-2019 da YTB den Yusuf Sait ile görüştüm.
5-7-2019′ da Genç Başkan Abdullah Eren ile görüştüm.Bulgaristan siyaseti ile ilgili doğru bigilendirilmediğini farkettim .
22-82019′ da Dış İşleri Bakan Yard. Sn.Yavuz Kıran ile görüştüm…ve daha niceleri….
Şahsımı engellemek isteyen çetenin elebaşısı her görüştüğüm yetkili kişiye,sayfamdaki yorumculara, arkadaşlarıma ve hata biricik kızıma ulaşarak sosyal medyada şahsımı karalayarak dehümanist ruhunu sergiledi.
Bulgaristan’ da Türklük propagandası yaptığım gerekçesiyle şahsımı Bulgaristan istihbaratına jurnalledi. Ancak, istihbarat çalışmalarıma izin verdi.


Ayrıca Türkiye’ nin Sofya Büyükelçisine ve personeli hiç değişmeyen ancak sıkça değişen Filibe Konsoloslarına, Konsolosluğun etrafında öbeklenen paralel çete ile şahsımı jurnalledi.
Bulgaristan Ulusal Radyoya röportaj verdim, Bulgar gazeteciler çalışmalarımdan övgüyle söz etti, Filibe Milli Kütüphanesi şahsıma teşekkür belgesi verdi. Bulgaristan ve Bulgarlar çalışmalarıma sahip çıktı.
Bugün, Bulgaristan DPS/Hak ve Özgürlükler Hareketi Milletvekilleri de Türkiye’ de aynı yetkililerle anca görüşebildi.
Özetle ;
Benim ödediğim vergilerle yurt dışında faaliyet gösteren TC Kurumları ,Afganistan’ a gösterdikleri duyarlılığın zerre-î miskalini Bulgaristan’ da Türk kültürümüz için göstermiş olsalardı bugün anadilimiz hastalanmayabilirdi.
Maalesef artık çok geç olduğu ayan bir gerçektir.Bulgarca’ da anlamlı bir söz vardır…
Kısno e libe za kitka.(Çiçek için geç oldu sevgilim) Zararın neresinden dönersek kardır mantığıyla yüksek bayırlara kaçan tavşanı yakalayabilecekmiyiz ? Bulgaristan’ ın pek çok bölgelerinde yeni bir etnik model doğmuştur ” ANADİLİ BULGARCA OLAN TÜRKLER “.
Dil uzmanlarına göre, anadili çözüm süreci siyaset üstü olmalıdır.
Siyaset bir tercih, Türklük bir kaderdir.
1 Ocak 2007 de AB üyesi olan ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamelere 1999 yılında imza atan Bulgaristan Devletinin Demokrasiyi benimsemiş bütün siyasi parti Milletvekilleri anadilimizin zorunlu okutulmasını ısrarla savunabilirlerdi.
Günümüzde, Bulgaristan’ da öncelikli konular kimliğimizin yapı taşı olan anadilimiz ve erozyona uğrayan kültürel kimliğimizdir.
Öncelikle Milletvekili Ahmed Ahmedov’ un bizzatv kendi memleketi Torlak kültürevinden başlayarak, diğer kapanmak üzere olan kültürevleri ve Türk kültürümüzü yaşatan bütün kültürevlerinin desteklenmesi her Türk siyasetçisinin, her Türk aydınının öncelikli düşüncesi olmalıdır.
Siyasetin ön plana çıkmasıyla, yine Bulgaristan’ da yaşayan Türklere fayda yerine zarar gelecek ve yine Bulgar milliyetçilerinin ırkçı çıtasının yükselmesine neden olacaktır.
Fatura yine benim cefakar, vefakar sarı çizmeli Mahmed ağama yazılacaktır…

NESRİN KIRATLI

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir