KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Nazim Cafersoy: Yunanistan ne yapmak istiyor?

Nazim Cafersoy: Yunanistan ne yapmak istiyor?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
235 0

Yunanistan-Türkiye gerginliği tutmanıyor. İlginç olan süreci zayıf tarafın yani Yunanistan’ın tırmandırmasıdir. Acaba Yunanistan neden böyle yapıyor?

Seçeneklere bakalım:

a) Yunanıstan başbakan Miçotakis iç politikada zor durumda ve Temmuz 2023’de seçimler var. O nedenle zaten sağ ve muhafizakar siyasetçi olan Miçotakis Yunan toplumunda Turk karşıtlığını kullanmak istiyor.

Amma Yunanistan hükümetinin Türkiye konusunda unuttuğu ya da yanlış hesap yaptığı şeyler var. Erdoğan da benzer politik ve ekonomik sorunlarla karşı-karşıya ve Haziran 2023’de kader seçimi var. Tam da bu bağlamda Türkiye’nin de Yunanistan’a karşı özelikle adalarda bir askeri müdahale ihtimali yüksektir. Son 100 yılda 3 kere (Kurtuluş Savaşı, Kıbrıs müdahalesi ve Kardak krizi) Türkiye ile askerî olarak karşılaşan Yunanistan’da hükümetler hem gerginliği, hem de iktidarı kaybetti. Miçotakis de aynı sonuca uğrar. Askeri açıdan Türk ordusunu Yunanistan’la karşılaştırmak bile delilik. Diğer parametreler bir yana kendi içinde 15 Temmuz gibi bir kalkışmadan sadece 40 gun sonra Suriye’de başarılı bir Fırat operasyonu yapan ordudan bahsediyoruz. Karabağ savaşında Kafkasya ‘da Rusya ile gerginliğe hazır olan bir ordudan bahsediyoruz.

b) Öte yandan, bugünkü stratejik koşullarda Türkiye’nin Yunanistan’a askeri müdahalesine bile gerek kalmayabilir.

Mesela, Türkiye Azerbaycan’la ortak hareket ederek AB’ye TAP üzerinden enerji akışına problem yaratırsa ve Akdeniz’de donanması ile Yunan tankerlerine engel olursa bile bunun Atina için çok ciddi olumsuz jeopolitik, siyasi ve ekonomik sonuçları olur!!!

c) Yunanistan ABD ‘nin araya girib savaşı engellenmesine güveniyor.

Ya ABD engelleyemezse? Ya Türkiye ABD’ni dinlemezse? Türkiye ABD’nin benzer konularda dinlemediğinin çok sayda örneği var ve Ankara son yıllar bunu çok konuda yapıyor. ABD-Türkiye ilişkileri ve dünya artık Kardak döneminden çok farklıdır. Türkiye Yunanistan’a ABD ‘ye rağmen müdahale etse Rusya ile Ukrayna krizi, Çin’le Tayvan krizi yaşayan ve henüz İran’la kavgası bitmeyen Washington NATO ‘nun ikinci büyük ordusuna sahip Ankara’ya karşı ne kadar rahat davranabilir? Benzer şeyler Birleşik Krallığın arabuluculuğu için de geçerlidir.

Bir başka soru da şu: durum böyleyken Washington ve Londra neden Yunanistan’ı cesaretlendiren Batı mesajlarını engellemir? Iki NATO ülkesinin gerginliği ve hatta kavgasından en fazla Rusya ve Çin’in karlı çıkacaklarını görmüyorlar mı?Bu NATO ‘nun öldürücü bir darbe alması demektir. Washington ve Londra bunu görmüyor mu?

En önemlisi Yunanistan yukarıdaki ihtimalleri görmüyor ve bunları anlamıyor mu???
Nazim Cafersoy

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir