KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Atlantikçi ordu partili cumhurbaşkanını selamlıyor!

Atlantikçi ordu partili cumhurbaşkanını selamlıyor!

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 7 dk okuma süresi
231 0

Atlantikçi ordu partili cumhurbaşkanını selamlıyor!
ömür
Geçtiğimiz günlerde Devlet Malzeme Ofisi Resmi Gazete’de sessiz sedasız bir ihale ilanı yayımladı. Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğünce, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı için 450 bin tercih kaşesini iç piyasadan açık teklif usulüyle satın alınacağı duyuruluyordu. Bkz.( 06 Mayıs 2016 Cuma/ http://www.haberturk.com/gundem/haber/1235676-dmo-ysk-icin-450-bin-tercih-muhru-alacak) Ancak kimsenin dikkatini çektiğini sanmadığım bu ihale ilanının; AK Parti MYK toplantısının ardından açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, görev süresinin 4 yıldan kısa sürmesinin kendi tercihi değil bir zaruretin sonucu olduğunu ve 22 Mayıs’taki olağanüstü kongrede aday olmayacağını söylemesinden bir gün sonra Resmi Gazete’de yayımlanması, çok önceden ve YSK’ya talimat verildiğini, hazırlık yapıldığını gösteriyor. Bu demektir ki sayın başbakanın görevden çekilme ve olağanüstü kongre kararı çok önceden planlanmıştır ve süreç tıkır tıkır işlemiştir. Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin de aynı kapsamda düşünüldüğü söylenebilir.
Türkiye’de mevcut şartlarda iktidar değişikliğinin sadece Ak Parti lehine ve bu partinin içinde olacağını görenlerin askeri müdahaleye bel bağladığı malûm. Ancak bu konuda umdukları dağlara her sabah akşam kar yağdığından, bu kesimi temsilen Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızının nikâhında şahitlik yapan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı hedef alan bir yazı yazdı ve sitemlerini “Seni unutmayacağız, asla unutturmayacağız hulusi bey.” sözleriyle noktaladı. Bkz 17 Mayıs 2016/http://www.sozcu.com.tr/2016/yazarlar/yilmaz-ozdil/hulusi-bey-1232894/
Genelkurmay Başkanıyla ilgili bazı çevreler Balyoz Davası sanıklarının suçlanmasında kendisini itham etmiş ve bazıları da hızını alamayarak kendisini ve çalışma ekibini; “Türkiye’nin çıkarının ABD ve NATO ile sıkı bağları sürdürmekte olduğunu kabul eden Atlantikçiler” nitelendirmesinde bulunmuştu. Bkz. (Ömür Çelikdönmez 21 Nisan 2016/http://www.kafkassam.com/Darbe söylentileri ve MHP Kongresi!) Amerikalılarında böyle düşündüğünü, Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde, Türk ordusunun ülkedeki nüfuzunun yeniden arttırdığına dair bir analizden öğrenmiş oluyoruz. Gazetenin geçici İstanbul büro şefi Dion Nissenbaum imzalı analizde ordunun gücünü, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi rakiplerini gözden düşürmesiyle” canlandırdığı yorumu yapılıyor.
WSJ analizinde, “Konuya yakın isimlerin aktardığına göre Türk ordusunun etkisini yeniden inşa etmesi Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda generallerin, Erdoğan’ı devirmeye çalışabileceği endişeleri de doğdu” deniyor. “Yeni jenerasyon Türk askeri yetkilileri yeniden inşaya doğru ilerlerken, Türkiye’nin IŞİD’le mücadelede yakın çalıştığı ABD ve NATO’yla da güçlü bağlar oluşturdu.” tespiti ABD’li bir yetkilinin, ‘Ordular arası ilişki ABD hükümetinin Türkiye’yle geleneksel olarak sahip olduğu en güçlü ilişki. Belki de şimdi, hiç olmadığı kadar güçlü’ sözleriyle temellendiriliyor ve “ABD ordusu ve diplomatlar, Türkiye’nin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı ordunun etkisini arttırdığı için övüyor. İngilizce konuşan Akar, askeri mevkidaşlarıyla yakın ilişkiler kurduğu NATO’da farklı görevlerde hizmet etti.” deniliyor. Bkz. (16 Mayıs 2016 http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/05/160516_wsj_ordu_analiz
Bizim görmediğimizi, anlamadığımızı, Amerikalılar görüyor, anlıyor ve diyorlar ki; “Erdoğan’ın siyasi muhalifleri gözden düşürme adımlarıyla – kendi seçtiği başbakanı iktidar çekişmesi sonucu bu ay zorla görevden aldı – Türkiye’nin generallerinin de Erdoğan’ın küresel etkisini yayma girişimleri için daha büyük bir rol üstlenmelerinin de önü açıldı. Türk generaller Erdoğan’ı Suriye’ye ordularını gönderme niyetinin karşında duruyor, Kürt isyancılara karşı tartışmalı bir askeri operasyon yürütüyor ve Türkiye’nin Cumhurbaşkanı’nı şüpheli gören Batılı müttefikleriyle olan ilişkisini koruyor. Siyasetten uzak durarak, ulusal güvenlik kararlarında merkezi bir oyuncu olarak yeniden ortaya çıktılar”
Amerikalılar referandumu mutlaka hesaba katıyordur ama baskın erken genel seçimi de seçeneklerine ekledikleri kesin. Nitekim Amerika İlerleme Merkezi’nde (Center for American Progress) Türkiye uzmanı Max Hoffman’a göre, Türkiye’nin bu yıl bir erken seçime gitmesi de yüksek ihtimal. Hoffman; bunun yanında AKP’nin HDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması çabasını sürdürdüğünü göreceksiniz. 50 civarında HDP milletvekili hakkında dosya var. Eğer dokunulmazlıklarını kaldırırlarsa –ki bence bunu yapacaklar–, bu milletvekilleri hakkında dava açılacak ve duruşmalar sırasında boşalan koltukları için de özel seçimler düzenlenecek. Ya da anketlerde HDP ve MHP yüzde 10 barajının altında görünürse AK Parti sonbaharda tümüyle bir erken seçim çağrısı da yapabilir. Eğer erken seçim olursa şu anki görünüm itibariyle AKP, çoğunluğu ve belki de referanduma gerek kalmadan anayasa değişikliği yapabilecek 367 koltuğu yakalayabilir. Bence Erdoğan’ın stratejisi çok açık; erken seçim ya da boş koltukları doldurmak için özel seçim.” diyor. Bkz. (16 Mayıs 2016 http://www.amerikaninsesi.com/a/bu-yil-turkiye-de-erken-secim-gorebiliriz/3332825.html)
Erken genel seçimden önce YSK’nın hazırlığından anlaşıldığı gibi partili cumhurbaşkanı ve dokunulmazlıkların kaldırılmasını düzenleyen anayasa değişikliği için referanduma gidilecek. Dolayısıyla TBMM’deki turlardan dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin yeterli oyun çıkmayacağını söyleyebilirim. Çünkü dokunulmazlıkların kaldırılması sadece HDPli yi değil diğer siyasi partili milletvekillerini de yakından ilgilendiriyor. Meclis kayıtlarına göre, yarısından fazlası HDP’lilere ait olmak üzere toplam 619 fezleke bulunuyor. Bu dosyalarda CHP’den 51, HDP’den 50, AKP’den 27, MHP’den 7, bir de bağımsız milletvekili olmak üzere toplam 136 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması isteniyor. Referanduma gidilebilmesi için dokunulmazlıkların kalkmaması gerekiyor!
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir