KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. NATO Rusya arasında yeni rekabet alanı Baltık ve Karadeniz

NATO Rusya arasında yeni rekabet alanı Baltık ve Karadeniz

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
210 0

İsveç ve Finlandiya’nın NATO süreci Baltık Denizini tamamen NATO kontrolü altına girmesine imkan verdiği için Rusya bu hamleye askeri tatbikat ile cevap vermeye çalışıyor.

NAT’Onu bu hamlesine karşın Avrupa’da olası bir savaşın çıkacağı yönündeki beklentiler dünya basınında yer alırken Ruslar Baltık Denizi’nde kritik bir tatbikat düzenledi.
Aynı senaryo şimdi Avrupa’da Baltık Denizine 6000 askerle indiler
24 Şubat 2022’de başlayan Ukrayna işgali öncesi Ruslar, ülkenin sınırına resmen yığınak yaptı. Gerilim hızla tırmanırken Rusya ve Belarus bölgede 10 gün sürecek ortak askeri tatbikatlara başlamıştı. Rusya o dönem Belarus’taki tatbikatların bölgedeki “ciddi durum” nedeniyle “beklenenden daha büyük” olacağını söylemişti.

100 bin askeri Ukrayna sınırına çeken Ruslar, Ukrayna’nın işgal edileceği yönündeki iddiaları ısrarla reddetti. Ancak ABD de dahil olmak üzere bazı Batılı ülkeler, Rus birliklerinin her an Ukrayna’ya saldırabileceği konusunda uyarılarda bulunuyordu. Nitekim günler sonra işgal başladı.

Batının yaptığı yoğun ve sistematik desteği kesmek isteyen Ruslar, iddialara göre Avrupa’da yeni bir cephe açmaya hazırlanıyor. Bu bağlamda Suvalke koridoru üzerinden Wagner birliklerinin Polonya’ya saldırması gündemde, hatta bazı iddialara göre çoktan yüzlerce Wagner üyesi sınırı geçti. Askeri uzmanlar ise bir NATO ülkesinin savaşa çekilmesi durumunda Üçüncü Dünya Savaşı’nın tetiklenmesini bekliyor.

AB ve NATO üyeleri Polonya ile Litvanya arasındaki 95 kilometrelik sınırı ifade eden koridor, aynı zamanda Rusya’nın Avrupa’daki toprağı Kaliningrad ile Belarus’un karadan birbirine bağlandığı güzergah anlamına geliyor.

Kaliningrad, Rusya’nın ülke toprakları ile kara bağlantısı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında yer alan şehri. Uzun zamandır ‘Kremlin’in Baltık Denizi’ndeki batmaz uçak gemisi’ olarak anılan Kaliningrad, hem stratejik hem de askeri açıdan Rusya için kilit bir konumda. Buraya yerleştirilen silahlar, Batı Avrupa ülkelerini kolayca vurabilecek mesafede.

Bölgedeki sıcak gerilim sürerken Ruslar tıpkı Ukrayna işgalinde olduğu gibi Polonya’nın hemen kuzeyinde askeri tatbikatlara başladı. Baltık Denizi üzerinde devam eden tatbikata 30’dan fazla askeri gemi, 20 destek gemisi, 6000 asker ve 30 uçak katıldı. Tatbikatın Deniz Kuvvetleri Başkomutanı Amiral Nikolay Evmenov komutasında yürütüldüğü bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ‘Tatbikatta deniz savaşlarında düzenin korunması ve kıyı savunmasına yönelik tedbirler değerlendirildi’ denildi.
Türkiye Karadeniz’i bir NATO Rusya çatışma alanına dönüşmesini önleyecek tek ülkedir. Montrö boğazlar anlaşmasının uygulanması artık her şeyden daha önemli hale geldi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir