KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Nasır Kenani: Erdoğan’ın ‘Zengezur Koridoru’ açıklaması kabullenilemez

Nasır Kenani: Erdoğan’ın ‘Zengezur Koridoru’ açıklaması kabullenilemez

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
157 0

İran Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Nahçıvan ziyareti dönüşünde Zengezur Koridoru’na yönelik açıklamasına ilişkin “ulaşım yollarının herkesin menfaatini sağlayacak ve refah getirecek şekilde geliştirilmesine katıldığını” duyurdu.

Bakanlık ayrıca Irak ile yapılan “güvenlik anlaşmasının” bir kısmının tamamlandığını açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Kenani, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nahçıvan dönüşü Zengezur Koridoru’na ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamasının hatırlatılması üzerine, “Ulaşım yollarının herkesin menfaatini sağlayacak, refah getirecek şekilde geliştirilmesine katılıyoruz ancak jeopolitik değişimlere karşı olduğumuzu da vurguluyoruz” dedi.

“Karabağ’ın Azerbaycan’a iadesi konusunda tutumumuz netti”

Sınırların değişmesini kabul etmediklerini söyleyen Kenani, şöyle devam etti:

“Biz Azerbaycan ve Ermenistan’ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Karabağ’ın Azerbaycan’a iadesi konusunda tutumumuz netti ve bunu her zaman destekledik.

Ancak biz anlaşmazlıkların sınırların değiştirilmesi yoluyla çözülmesine karşıyız. 3+3 süreci çerçevesinde

Nasır Kenani, ayrıca Irak’la yapılan “güvenlik anlaşması” çerçevesinde Kürdistan Bölgesi’ndeki Rojhılatlı Kürt partilerin silahsızlandırılması ve belirlenen kamplara tahliyesi için verilen sürenin 19 Eylül’de sona erdiğini hatırlatarak “anlaşmanın bir kısmının tamamlandığını” kaydetti.

Iraklı yetkililerin İran’dan Irak’a giden gözlemci ekip ile işbirliği yaptığını ifade eden Kenani, Bağdat ve Erbil’deki yetkililerin, anlaşmayı uygulamada sorumluluk duyduklarını, söz konusu bölgelerin önemli bir bölümünün boşaltıldığını söyledi.

Ermenistan Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Grigoryan’ın Tahran ziyareti

Kenani, Ermenistan Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan’ın Tahran ziyaretini ise Kenani, bu ziyareti “İran’ın Ermenistan ile ikili konulardaki temas ve görüşmelerinin bir parçası” şeklinde niteledi.

Görüşmelerde Güney Kafkasya’daki son gelişmelerin ele alındığı aktaran Kenani, “Ermeni konuk, bölgedeki son durum ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilere yönelik bilgi verdi” dedi.

Erdoğan’ın açıklamaları

Erdoğan Nahçıvan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlamış ve Zengezur Koridoruna ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bizim temennimiz buraları barış koridoru haline getirerek açmaktır. Hala bir savaşın egemen olduğu bir koridoru düşünmek mümkün değil. Çünkü gerek Zengezur gerek Laçin koridorlarını eğer barış koridoru olarak düşüneceksek kavga gürültü olmadan bu işi çözmemiz gerekiyor.

Hele hele bunların raylı sistem olduğunu düşünürsek, Türkiye’den gelen tren Nahçıvan’dan, Ermenistan’dan geçerek Azerbaycan’a gidecek. Ermenistan’dan geçme konusuna gelince. Ermenistan bu işin önünü açmazsa nereden geçecek? İran’dan geçecek. İran şu anda buna olumlu bakıyor, olumlu baktığı için de İran’dan artık Azerbaycan’a geçiş imkanı olabilecek.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir