KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Kremlin: Erdoğan-Zelenskiy görüşmesini yakından takip ediyor olacağız

Kremlin: Erdoğan-Zelenskiy görüşmesini yakından takip ediyor olacağız

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
169 0

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in İstanbul’da gerçekleşecek görüşmesini yakından izleyeceklerini belirtti.
Kremlin Sözcüsü Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’in İstanbul’da bugün gerçekleştirecekleri görüşmeden Rusya’nın bir beklentisi olup olmadığı sorusu karşısında, “Söz konusu görüşmenin sonuçlarını tabii ki çok yakından takip ediyor olacağız” dedi.
Peskov, “Ankara ile yapıcı ortaklık ilişkilerimizi koruyoruz ve bu ilişkilere değer veriyoruz. Türkiye için de bunun böyle olduğunu düşünüyoruz. Bundandır ki Erdoğan ile Zelenskiy’in neleri ele alacağını öğrenmek isteyeceğiz. Bu bizim için önemli” diye ekledi.
‘Erdoğan’ın üstlendiği arabuluculuk rolünü takdir ediyoruz’
Kremlin Sözcüsü ayrıca, ‘Erdoğan’ın Ukrayna kriziyle ilişkili bir dizi sorunun çözümü için büyük çabalar ortaya koyduğunu, arabuluculuk rolü üstlendiğini’ söyledi ve ‘Türkiye Cumhurbaşkanı’nın üstlendiği bu rollerin çok takdir edildiğini’ kaydetti.
‘Putin’le Erdoğan’ın yakın gelecekte görüşmeleri olasılığını dışlamıyoruz’
Zelenskiy ile görüşmesi sonrası Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le de görüşebileceğine ilişkin haberlerin sorulması üstüneyse, Peskov, “Putin ile Erdoğan’ın görüşme olasılığına gelince, böyle bir görüşmenin öngörülebilir gelecekte gerçekleşmesini dışlamıyoruz” ifadelerini kullandı.
“Biliyorsunuz ki Putin’le Erdoğan sıklıkla ve düzenli olarak görüşüyorlar, pek çok kez yüz yüze görüşmeleri olasılığından da bahsettik” diye devam eden Kremlin Sözcüsü, “Böyle bir görüşmenin zamanı belli olunca sizleri bilgilendireceğiz” dedi.
Erdoğan ile Zelenskiy’in bugünkü İstanbul görüşmelerinde Ukrayna tahılı ile Rus tarım ürünlerinin dünya pazarlarına erişmesinin önünü açan anlaşmanın uzatılması konusunun gündeme gelmesi bekleniyor
İstanbul’da Temmuz 2022’de imzalanan söz konusu anlaşmanın süresi 18 Temmuz’da dolacak.
Rusya yetkilileri, dolaylı yaptırımlar nedeniyle tarım ürünü ihracatının hala kısıtlanıyor olması ve dolayısıyla anlaşmanın kendisiyle ilgili kısmının yerine getirilmiyor olması sebebiyle anlaşmanın uzatılmasına onay vermeyi düşünmediklerini defalarca söyledi.
https://sputniknews.com.tr/20230707/kremlin-erdogan-zelenskiy-gorusmesini-yakindan-takip-ediyor-olacagiz-1073272762.html

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir