İrandakı partlayışlar ictimai psixoz yaratmağa yönəlib

DAHA ÇOK İŞİN VAR TÜRKİYE

Mustafa Fahs: İran’ın doğasıyla uyumluluk

6 soruda Katar krizi

Ukrayna’da müthiş casusuluk operasyonu

Gündem 14 Nisan 2020
411
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Ukrayna Rusya ilişkileri her geçen gün gerginleşiyor. Gün geçmiyor ki bir olay olmasın. Ukrayna topraklarının işgal altında olduğunun telaşı içerisinde vermiş olduğu mücadelede sesini dünyaya duyuramaz iken Rusya Ukrayna içinden etkili nufuslu görevlileri devşirmeye başladı. Ukrayna da bu girişimi bertaraf edebilmek için çok sıkı güvenlik tedbirleri almaya çalışıyor.Bu tedbirler ile Ukraynanın Rusya ile baş edip edemeyeceği bilinmez ama basına yansıyan bililere göre Ukrayna SBU (Ukrayna güvenlik sevisi)’nde görevli bir general, FSB (Rusya İstihbarat Servisi)’ne ajanlık yapmak suçundan göz altına alındı. Yapılan açıklamada, Valeriy Şaytanov isimli general, FSB ajanları tarafından 30.10.2017 tarihinde Kiev’de öldürülen Çeçen mücahit Amina Okuyeva’nın kocası Adam Osmayev’in öldürülmesinin planını yapıyordu.
Şaytanov, düzenlenecek bu suikast sonucunda Rusya’dan 200.000 dolar alacaktı. Hala Kiev’de yaşayan Adam Osmayev, öldürülen Amina Okuyeva ile birlikte Ramazan Kadırov’a muhalif, Ukrayna’nın doğusunu işgal eden Ruslara karşı gönüllü savaşan ve Cevher Dudayev Uluslararası Barış Gücü’nün kurucularındandır.


Amina Okuyava, öldürüldüğünde asıl suikastin hedefi eşi Adam Osmanov’a idi, Amina hanım müthiş bir çeviklik gösterip kocasının önüne atılarak kurşunlara hedef olmuş ve kocasını ikinci defa ölmekten kurtarmıştı. Kendisi ölürken, Adam Osmaov ise yaralanmıştı. Adam Osmaov’a ilk suikast 1 Haziran 2017 tarihinde düzenlenmiş, bu suikastte Adam Osmaov yaralı kurtulurken Amina Okuyeva bu sefer kendi silahı ile suikastçıyı etkisiz hale getirmişti.
kafkassam Ukrayna Kiev

Yorumlar