KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Katalonya Başkanı Carles Puigdemont Nazım Hikmet hayranı!

Katalonya Başkanı Carles Puigdemont Nazım Hikmet hayranı!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 5 dk okuma süresi
326 0

Katanlar; İspanya’nın kuzeydoğusu ile Fransa’nın güneyi, Akdeniz sahil şeridine bitişik coğrafyada yaşayan Latin kökenli halk. Katalonya; İspanya’ya bağlı İber Yarımadası’nın kuzeydoğusunda yer alan özerk bölge. Katalonya kelimesi tarihte ilk defa 11. yüzyılda “Marca Hispanica” olarak adlandırılan Müslümanlara karşı oluşturulmuş tampon askeri bölge için kullanılan bir yer adlandırması. “Kaleler ülkesi” anlamına gelen “castla” kelimesinden veya Gotlar’ın ülkesi anlamına gelen “Gotlandia” kelimesinden türemiş olması muhtemel.(1) Türkiye’nin gündemine İspanya’dan ayrılmak için yapılan referandum ile oturdu. Referandum bölge halkının İspanya’dan ayrılmasına evet demesiyle sonuçlandı. Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, referandumun ardından bağımsız bir devlet kurma hakkı elde ettiklerini iddia ederken, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ise Katalonların büyük çoğunluğunun ayrılıkçıların yolundan gitmediğini söyledi.(2)

Katalanların ayrılıkçı başkanı Carles Puigdemont; 10 Ocak 2016’dan bu yana Katalonya başkanlığı görevini yürütüyor. Gazeteci, Katolik, Marcela Topor ile evli. İspanya’nın kuzeydoğusundaki Amer kentinde 1962 yılında doğdu. Babası doğduğu köyün fırınını işletiyordu ve doğduğu evde ailesi Katalanca konuşuyordu. İspanyolca’yı kiliseye ait yatılı bir okulda öğrendi. Liseyi bitirdikten sonra anadiliyle ilgili çalışmalar yapmak üzere Girona Üniversitesi Katalan Dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Üniversitede okurken, bir yandan arkadaşlarının yazdığı ödevleri düzeltiyor, bir yandan da bağımsızlık yanlısı yerel bir gazete olan El Punt Avui’de çalışıyordu. 2011-2016 yılları arasında Girona eyaletinin belediye başkanlığı görevini yürüttü. 2016 yılında da Katalonya bölgesel yönetiminin başkanlığına seçildi. Katalonya’da kendisine yönelik güçlü halk desteği var.(3)

Türkiye’yi yakından tanıyan bir isim. Nazım Hikmet hayranı. Bazı şiirlerini ezberden okuyor. 12.01.2016’da İspanya’nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetimi’nin Başkanı seçilen Carles Puigdemont resmen görevini teslim aldığı törende usta şair Nazım Hikmet’in dizelerini okumuştu. Katalonya’da bağımsızlık yanlısı girişimlerin devam edeceğini vaat eden Puigdemont, bağımsızlık adımlarına atfen “Çok fazla şeyleri yaşadığımız uzun bir seyahatten geliyoruz. Ama yorulmadık” diye konuşmuş, daha sonra Nazım Hikmet’in bir şiirinden mısralarla devam ederek, “En güzel deniz henüz gidilmemiş olandır” demişti.(4) Şiirin tamamı şöyle; “En güzel deniz: henüz gidilmemiş olandır. En güzel çocuk: henüz büyümedi. En güzel günlerimiz: henüz yaşamadıklarımız. Ve sana söylemek istediğim en güzel söz: henüz söylememiş olduğum sözdür…”

Carles Puigdemont Katalanlar ile Kuzey Irak Kürtleri arasında kader birliği olduğuna inanıyor. Madrid’in yaptırımlarına rağmen İspanya’dan ayrılmak için 1 Ekim’de bağımsızlık referandumuna hazırlanan Katalonya Özerk Yönetimi’nin Başkanı Carles Puigdemont Mesut Barzani’yi arayarak tartışmalı bağımsızlık referandumunu gerçekleştiren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni (IKBY) tebrik etmişti.(5) Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecini çok iyi bildiği kesin. Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye uyguladığı çifte standarttın farkında. Bağımsızlık referandumunun ardından İspanya polisinin Katalonya halkına uyguladığı şiddeti arttırdığını ve AB’nin tepkisiz kaldığını belirten Katalonya Özerk Yönetim Hükümetinin Başkanı Carles Puigdemont, “Bizi hayal kırıklığına uğrattınız.” ifadelerini kullanmış ve şöyle demişti; “Beni hayal kırıklığına uğratan şey, neden AB’de polisin tutumu sert bir şekilde eleştirilmiyor? Avrupa halkının temel özgürlük hakları ihlal edildi. Ancak AB’den bir şey gelmiyor. Aynısı Türkiye, Polonya veya Macaristan’da olsa buna karşı öfke oldukça büyük olur.”(6) Nazım Hikmet’in şiirleri sadece Türklere Türkçe konuşup yazanlara değil, taaa İspanya’da Katanlara da ışık veriyor!

Bakınız:
1- https://www.travelingturks.com/avrupa/ispanya/barselona/katalonya-katalanlar-katalanca
2- http://www.yenimesaj.com.tr/dunya/katalonya-da-durum-karisik-h13050489.html
3- http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41520796
4- https://tr.sputniknews.com/avrupa/201601121020156092-katalonya-basbakani-nazim-hikmet-siiri/
5- https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201709261030314205-katalonya-barzani-tebrik-puigdemont/
6- http://www.ensonhaber.com/puigdemont-siddet-turkiyede-olsa-tepki-gosterirdiniz.html

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir