KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Kasım Süleymani’nin ölümüne ilişkin soruşturmada iş birliği

Kasım Süleymani’nin ölümüne ilişkin soruşturmada iş birliği

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
316 0

Irak ve İran yargısından temsilciler, Ocak 2020’de ABD’nin Bağdat Uluslararası Havalimanı yakınına gerçekleştirdiği hava saldırısında ölen Eski Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis suikastıyla ilgili adli incelemelerin ve prosedürlerin sürdürülmesi konusunda anlaştı. Söz konusu mutabakat, Irak ve İran yargı heyetlerinin dün (perşembe) Bağdat’ta düzenlediği toplantıda sağlandı.

Olayının takibi için önceki gün Irak’a gelen İran yargı heyeti Irak Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Faik Zeydan tarafından karşılandı. Tahran Başsavcı Yardımcısı Mustafa Seyyid Eşrefin başkanlığındaki heyette hukuk danışmanları ile İran Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Genel Hukuk Dairesi Danışmanı yer aldı.

Toplantı sonrasında yapılan ortak açıklamada taraflar ‘suça karışan faillerin ve unsurların takibi ve kovuşturması için mümkün olan tüm adli ve hukuki önlemlerin alınması, iki ülke arasında süren adli incelemelerin tamamlanması için ikili iş birliğinin sürdürülmesi ve güçlendirilmesi’ konusunda mutabık kaldı.

Irak ve İran hükümetlerinin ceza davalarında hukuki ve adli işbirliği yapmasını öngören anlaşma uyarınca talep edilen bilgilerin sağlanması ve tamamlanması için eldeki tüm imkan ve enerjiyi kullanmanın gerekliliğine vurgu yapılan açıklamada, devam eden adli soruşturmaların tamamlanması amacıyla görüşmelerin bir sonraki turunu gelecek ay İran’ın başkenti Tahran’da düzenleme kararının alındığı belirtildi.

Irak Yüksek Yargı Konseyi Aralık 2020’de olayla ilgili soruşturmanın ‘ileri safhaya’ ulaştığını bildirişti. Ancak söz konusu tarihten sonra soruşturmada herhangi bir yeni gelişme olduğuna dair açıklama yapmadı. Olayın Irak topraklarında meydana gelmesi dolayısıyla soruşturmayı üstlenen Irak yargısı, Süleymani ve Mühendis’in ölümünden başta Eski ABD Başkanı Donald Trump olmak üzere 35 ismi sorumlu tuttu. Ancak Irak yargısı söz konusu dönemde yaptığı bu açıklamayla ilgili detay vermek yerine ‘soruşturmanın tamamlanması amacıyla iddia sahiplerinin beyanlarının yazılması ve Bağdat Havalimanı’nda görgü tanığı çalışanların ve güvenlik birimi mensuplarının ifadelerinin dinlenmesi yoluyla delil topladığını” belirtmekle yetindi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre davaya bakan mahkeme ayrıca Bağdat Uluslararası Havalimanı yetkililerinin ve havalimanı güvenliğinden sorumlu İngiliz “G4S” şirketinin bazı çalışanlarının ifadelerini aldı.

Irak yargısı söz konusu dönemde, maktullerin akrabalarına vekaleten suçu işlediği veya bu suça karıştığı kanıtlanan kişiler hakkında şikayette bulunulmasını talep eden İran’ın Bağdat Büyükelçiliği hukuk temsilcisi ile Irak Dışişleri Bakanlığı’nın hukuk temsilcisinin beyanlarını kayıt altına aldı.

Hukuk uzmanlarının çoğu, Irak veya İran yargısının Süleymani ve Mühendis’i öldürme emrini veren başta eski ABD Başkanı Donald Trump başta olmak üzere davada adı geçen sanıkları yargılama gücüne sahip olmadıkları görüşünde. ABD olaydan önce Irak’taki askeri güçlerine ve çıkarlarına sayısız saldırı düzenleyen silahlı grupları ve milisleri finanse etmekle suçladığı Süleymani ve Mühendis’i terör listesine almıştı.

Şarku’l Avsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir