Britaniya mətbuatı referendumun sirrini açdı

Азербайджанские генералы готовят бунт против турецкого командования?

Yunanistan’ı AB’nin dayattığı tasarruf tedbirleri ile Çipras’ın ateistliği yaktı!

Kıbrıs Türklerinin yok sayılan iradesi!

İsrail’in eski bakanı İran ajanı suçuyla yakalandı

Gündem 19 Haziran 2018
176

İsrail’de eski Enerji ve Altyapı Bakanı İran’a casusluk yaptığı gerekçesi ile tutuklandığı ortaya çıktı.
İsrail İç İstihbarat Servisi Şin Bet’ten yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz Mayıs’ta gözaltına alındığı ortaya çıkan eski enerji bakanlarından Gonen Segev, “İsrail Devleti’ne karşı casusluk ve savaşta düşmana yardım ve yataklık etme” suçundan tutuklandı.
Yapılan açıklamada, 1992-1995 yılları arasında Enerji ve Altyapı Bakanlığı görevini yürüten Segev’in İran gizli servisine İsrail’in enerji pazarı ve güvenliği ile alakalı hassas bilgiler aktardığı ifade edildi. Şin Bet’ten yapılan açıklamada, Segev’in çeşitli zamanlarda dünyanın farklı bölgelerinde İran istihbarat ajanları ile bir araya geldiği belirtildi.
2007’den beri Afrika’nın farklı ülkelerinde yaşamını sürdüren Segev, İsrail’in isteği üzerine Ekvador Ginesi’nden sınır dışı edilmiş ve ülkesine döner dönmez güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmıştı.
Daha önce de Hollanda’dan İsrail’e 30 bin uyuşturucu hap sokmaya çalışmak suçlamasıyla hakkında dava açılan Segev, 2005 yılında mahkeme tarafından suçlu bulunmuş ve 5 yıl hapse mahkûm edilmişti.
Segev, 2 yıl hapiste kaldıktan sonra 2007’de serbest bırakılmıştı.
Son yıllarda Nijerya’da yaşayan eski bakanın, 2012’den başlayarak İran istihbaratıyla işbirliği yaptığı ve eski bağlantılarını kullanarak elde ettiği İsrail ile ilgili çeşitli bilgiler verdiği aktarıldı.
Kafkassam- İran Masası

Yorumlar