KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Hasan Oktay: Türk Birliğinin temelleri ve TÜRKÇE

Hasan Oktay: Türk Birliğinin temelleri ve TÜRKÇE

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 7 dk okuma süresi
188 0

13 Kasım’da Yassıada’da toplanan Türk devletleri ismini değiştirerek Türk Devletleri Teşkilatı adını aldı ve aksakallı olarak ta başına sembolik isim Binali Yıldırım Bey getirildi. 1993 yılında Antalya’dan yola çıkan Türk kurultayı fikri etrafında ağır aksak yürüyerek bu güne gelen bu isim değişikliği kesintiye uğramış bir inancı yeniden yeşertme umutlarını doğurdu. Birliği oluşturan devletlerarasında ciddi sayılabilecek uçurumlar söz konusu olmasına rağmen Türkün teşkilatçılığı birlik beraberlik konusundaki gayreti oldukça önemlidir. Şimdi bu birlikteliğin teorisi üzerinde durmak gerekir.

Alman, İtalyan ve Fransız birlikleri

Türk birliğini Alman birliği, İtalyan ve ya Fransız birliği ile mukayese etmek elbette mümkündür. Geçtiğimiz 19 yüzyılın en önemli birlikleri olarak tarihe geçen bu birliktelikleri kendi tarihi şartları oluştururken Türk birliğinin doğal olarak oluşmuş bir birlikteliğin dağılmasının üzerinden neredeyse 200 hatta 300 yıl geçmiş olması üzerinden yeniden bir birlik oluşturulmaya çalışılıyor. Almanların İtalyanların Fransızların birlik oluşturmasına devrin şartları olumlu zemin oluşturmuş, Türk birliğini ise dağıtan devrin süper güçleri Rusya ve İngiltere’nin oluşturduğu ittifakın karar vermiş olması dağıldıktan sonra da bir daha bir araya gelememesi için şartları yüzyıllık bir sürece yaymaları problemi söz konusudur. Dolayısı ile Türk birliğinin kendi içinde oluşan açmazları tabii bir süreç değil, emperyal bir aklın oluşturduğu problemleri söz konusudur. Dış güçleri suçlama, komplo teorisi gibi beylik cümlelerin arkasına saklanmadan İngiliz aklının Rus kaba kuvvetini kullanarak önce Osmanlı Devletini yıkarak Sevr anlaşmasına razı etmek, sonra da Rus’u Türkistan coğrafyasına sokup Türksüz bir dünya tasavvur ettiğini göz önünde bulundurmak gerekir. Sevr paçavrası Anadolu’da Atatürk ve silah arkadaşları tarafından yırtılıp atılmasını ve Enver Paşanın Türkistan’ı ayaklandırmak için giriştiği mücadeleyi birlikte okumak gerekir. 1923’te kurulan cumhuriyetin nasıl bir hedefe yoğunlaşacağını Türklerden önce İngilizler bildiği için İran’da 1000 yıl hâkimiyet süren Türk hanedanlarına son vererek Fars egemenliğini tesis ettiler. Bunlar tesadüfen atılmış adımlar değildir. Türksüz bir dünya tasavvur etmenin sahaya yansıyan stratejik hamleleridir.

Zengezur Koridoru niye önemlidir

Genç Türkiye Cumhuriyetini kuran kadrolar bir taraftan devletin altyapısını kurgularken diğer taraftan da Türk Dünyası ile ilgilenmeyi ihmal etmediler. Afganistan’dan Gagauzya’ya her tarafa ulaşmaya çalışıyorlardı. Nahcivan ile sınır irtibatı sağlayabilmek için İran ile sıkı pazarlık yapılıyor ve 11 km’lik Nahcivan Türkiye sınırı İran’dan satın alınarak Nahcivan’a dolayısıyla Azerbaycan’a sınır tesis ediliyordu. İngiliz Rus ittifakı SSCB’ye rağmen bilinçaltında devam ettiği için SSCB Azerbaycan’a baskı yaparak bugünkü tartışması yapılan Ermenistan’ı İran’a komşu yapan dolayısı ile Azerbaycan Türkiye toprak irtibatını kesen Zengezur bölgesini Ermenistan’a hediye ettirdi. Böylece Türkiye ile Türkistan coğrafyasının irtibatı kesilmiş, İngiliz Rus stratejik eylem planı çok rahat bir şekilde hayata geçmiş oluyordu. Zengezur’u doğu batı yönünde Azerbaycan’ı Nahcivan’a bağlayacak koridorun açılmasının Türk dünyası açısından niye bu kadar önemli olduğu anlaşılmakla beraber niye açılmaması gerektiği konusunda ise hangi devletlerin büyük çaba sarf ettiği daha iyi anlaşılır. Onun için Zengezur koridorundan vaz geçip tüm Ermenistan’ı koridor yapacak Türkiye Ermenistan Azerbaycan barış anlaşmasını bir an önce hayata geçirmek zorundayız. Türk birliğinin yeniden kurulmasının yolu buradan geçer.

Türkçe Türkçe illa da Türkçe

Cumhur ittifakının ruhunun en temel basamağı Türkçedir. Buna uyum sağlayamayan kurum kuruluş ve yetkili şahıslar derhal devre dışı bırakılmalıdır. Türkçe diplomasi dili olamamışsa, Türkçe eğitim dili olamamışsa, Türkçe bilim dili olamamışsa bunun sorumlusu İngiliz aklı karşısında aşağılık ruh haline kapılan ve Türkçeyi cehennem dili zanneden hükümetteki zavallılardır. Artık Türkçe Türk Devletler Teşkilatının resmi dilidir. Türkiye’nin dışında da Türkçe eğitim yapılıyor. Kıbrıs’ta Azerbaycan’da, Kırgızistan’da, Kazakistan’da Özbekistan’da resmi dil ve eğitim dili Türkçedir. Türk Devletler Teşkilatının ortak eğitim dili Türkçedir. Bunu dağa taşa ve köhne zihniyetin kafasına yazmadığımız sürece Türk devletler Teşkilatının temeli sağlam bir zemine kavuşamaz. Türk Devletler Teşkilatı için Yöntem, strateji, yol arayanlara duyurulur. Türkçe dünya dilidir ve şu an Cumhur ittifakının Ak Parti kanadında Türkçeye karşı muazzam bir direniş vardır. Onların kafasında Arapça ve İngilizce Türkçeden çok daha önce geliyor. Bakalım Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu açmazın içinden nasıl çıkacak.

Bahçeli’nin Türk Dünyası Haritası

13 Kasımdaki Türk Devletleri Teşkilatı toplantısından sonra MHP lideri Sayın Devlet Bahçeli partisinin çalışma odasında bir harita ile görüntü verdi. Bağımsız Türk devleti dışında Türkçe konuşan toplulukları gösteren bu haritayı daha sonra Sayın Cumhurbaşkanına da takdim etti. Türk Devletleri Teşkilatı kuruluşunun dünya kamuoyunda yer almasından çok daha fazla Bahçelinin bu haritası yer aldı ve ciddi anlamda gündem oluşturdu. Rusya’dan Çin’e Çin’den İran’a İran’dan Ermenistan’a oluşan gündemin ana maddesi Türk birliği kuruluyor şeklinde idi. Atatürk Enver Paşa, Türkeş idealinin ete kemiğe büründüğünün görüntüsü Bahçeli’nin Erdoğan hediye ettiği harita ile verdikleri görüntüdür.
Hasan Oktay

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir