KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kardeş Kapısı İzinsiz Çalınır

Kardeş Kapısı İzinsiz Çalınır

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
189 0

Tarihi köklere dayalı Türkiye-Azerbaycan ilişkileri her iki devletin liderlerinin çabaları sonucu her geçen gün daha da güçleniyor. Tabii ki bu gayet normal ve güzel.

Dünyanın siyasi merkezi olarak kabul edilen değer dengeleri doğrultusunda Türkiye’deki insanların çıkarları değişse de, Azerbaycan’a karşı tutum ve sevgileri hiç değişmedi. Bilindiği gibi Türkiye’deki bir çok anket de, Azerbaycan’ın bir dost ve kardeş olduğunu kanıtlamıştır.

Örneğin Kadir Has Üniversitesi’nin yaptığı ‘Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması’nın 2019 yılı sonuçlarına göre; Türkiye için en büyük tehdit ABD, en iyi dost ise Azerbaycan`dır.

Örneğin ankete katılanların yüzde 44,2’si Rusya’yı, yüzde 41’i ise Çin’i tehdit olarak görüyor. Azerbaycan yüzde 65,3 ile Türkiye’nin en büyük dostu kabul edilirken, onu yüzde 61,5’le Türkmenistan ve yüzde 59,8’le KKTC izliyor.

İki ülke arasındaki çeşitli alanlardaki işbirliğine baktığımızda, bu anketler olmadan bile Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin hiçbir benzerliği olmadığını kesin olarak söyleyebiliriz.

Buna rağmen bazen her iki devlet içinde bu ilişkilere gölge salmak, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yalnızca ekonomik ve siyasi çıkarlara bağlı olduğunu iddia eden odaklar var ve muhtemelen bundan sonra da olacak. Ancak bu güçlerin iddialarının aksine, Azerbaycan ve Türkiye’yi sadece ekonomik ve politik çıkarları değil daha derin ilişkileri birleştiriyor. Örneğin, Azerbaycan’ın her yerinde Mehmetçik’in mezarı ve Türkiye’de de Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen Azerbaycanlılar vardır.

Bildiğiniz gibi, uzun zamandır beklenen bir etkinlik tam da 25 Temmuz’da gerçekleşti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kişisel Twitter hesabı üzerinden duyurduğu Azerbaycan Vize Anlaşması ile Türk vatandaşları bir ülkeye daha vizesiz seyahat hakkı elde etti. İşte Bakan Çavuşoğlu’nun o twiti: “Cenap Cumhurbaşkanı Aliyev’in Sayın Cumhurbaşkanımıza geçen hafta ilettiği üzere Azerbaycan Türk vatandaşlarına 1 Eylül’den itibaren vizeyi kaldırıyor. “Bir Millet iki Devlet”e yakışan oldu!”

‘Vize’nin kaldırıldığı anlaşmada yer alan o paragraf ise şöyle: “Azerbaycan Cumhuriyeti’ne 30 güne kadar ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti’nin geçerli ulusal pasaportuna sahip olan vatandaşları için 01 Eylül 2019 tarihinden itibaren geçerli vize talebi karşılıklı şekilde iptal ediliyor.”

Azerbaycan’ın şimdiye kadar kardeş Türk vatandaşlarına vize şartı uygulamasının açık bir nedeni vardı, asıl sebep İran’ın da aynı talepte bulunmasıydı. Türkiye vatandaşları Azerbaycan’a geldiklerinde, sınır kapılarından kolayca vize alabiliyorlardı.

Vize rejiminin kaldırılması ile “Azerbaycan, Türkiye’ye dost ve kardeş olsaydı vizeyi kaldırırdı” diyenlerin çenesini kapatıldı. Tam da zamanında!

Azerbaycan’ın Türk vatandaşlarına yönelik vize rejiminin iptali, temmuz ayının en önemli olayı olarak görülebilir.Türk vatandaşlarına yönelik vize rejiminin iptal etmekle Azerbaycan kendine yakışanı yaptı. Ee ne demişler, “Kardeş kapısı izinsiz çalınır”.
Rufiz Hafızoğlu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir