KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. KAFKASSAM TOPLANTILARI Başladı: ilk konu İran

KAFKASSAM TOPLANTILARI Başladı: ilk konu İran

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
315 0

29.07.2017 tarihinde Kafkassam’da, Kafkassam araştırmacısı Çağatay Balcı’nın sunumuyla gerçekleştirilen fikir toplantısında İran’da güncel gelişmeler başlığında bir çok konu ele alınmıştır. Siyaset, ekonomi, dış politika ve güvenlik, toplum başlıklarında gerçekleştirilen tartışmalar neticesinde, İran’da güncel gelişmelere ilişkin şu sonuç ve öngörüler üzerine yoğunlaşılmıştır;
• İran siyasetinde son dönemde gözlemlenen Cumhurbaşkanı Ruhani ve Rejim/Bürokratik yapı arasındaki gerilimlerin artabileceği, Ruhani iktidarının sahip olduğu siyasal vizyonu uygulamasının önündeki engeller ve siyasi alandaki bu gerilimin topluma yansıyabileceği değerlendirilmiştir.
• Siyasal alanda mevcut olan bu gerilimin bir yansıması olarak, İran’ın en öncelikli sorun alanı olan ekonominin de bu gerilimlerden etkilendiği, ekonomik sorunların çözümü hususunda yaşanan vizyon ayrılıklarının sorunun derinleşmesine yol açtığı ifade edilmiştir.
• Dış politika ve güvenlik alanında, İran’ın Suriye krizinde uyguladığı mezhep temelli politika ekonomi-politik bağlamı ile ele alınmış, ABD ve İran arasındaki gerilim konusunda ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlar ve olası askeri müdahale ihtimalleri üzerinde görüşler sunulmuştur. Aynı zamanda, söz konusu yaptırımların Rusya-İran ilişkilerine yansımaları da bu anlamda değerlendirilmiştir.
• Toplumsal alanda, İran’ın başlıca sosyal sorunu olan işsizlik ve gençlik sorunları, siyaset alanında yansıma bulan reformcu-muhafazakar gerilimi ile bütünsel bir düzlemde tartışılmış, gelecek süreçte, İran nüfusunun ve bilhassa gençlerin karşı karşıya olduğu sorunların ciddi toplumsal kırılmalar ve dönüşüm süreçlerini başlatabileceği öngörülmüştür. Bununla birlikte, bu süreçte, İran’ın sahip olduğu çok kültürlü yapının bu açıdan yaratabileceği riskler de değerlendirilmiştir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir