Bütöv Azərbaycan Ocaqları (BAO) Milli Məclisin qəbul etdiyi qanunla bağlı bəyanat yayıb

SURİYE ORDUSU VE HAŞDİ ŞABİ TANF’TA BULUŞTU: ABD’NİN GÜNEY SURİYE’DEKİ AMACI NEYDİ?

Böyük Millət Partiyasının sədri,İctimai-siyasi xadim Azad İskəndərli həbsxanadan müraciət etdi.

İngiltere’nin bir numaralı ekonomi patronu lordlar lordu Charles Bowman neden Türkiye’ye geldi?

Israil: “Ermeni Soykırımı”nı tanımıyoruz, çünkü

Gündem 19 Aralık 2017
1.426

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, sözde Ermeni soykırımını tanımadıklarını belirterek, “Çünkü bu tartışmalı bir konu. İkincisi de Azerbycan ile ilişkilerimiz iyi” dedi.

İsrail muhalefet partisi Yesh Atid lideri, eski Maliye Bakanı Yair Lapid’in İsrail parlamentosuna (Knesset) sözde “Ermeni soykırımını tanıyan” bir tasarı sunma önerisine karşı çıkan Liberman şu ifadeleri kullandı: “Bence, biz bu konuyu gündeme getirmememiz lazım. Bu sırf tarihi, teorik ve tartışmalı bir konu. Bu konunun İsrail’in günümüzdeki tutumuna somut bir etki yapacağını düşünmüyorum. Ayrıca, tarihi açıdan burada bir çok tartışma söz konusu.”

Liberman, Azerbaycan ile ilişkilerinin iyi olduğuna dikkat çekerek, “İkincisi ise İsrail ve Azerbaycan arasında sıkı işbirliği söz konusu. Ve Azerbaycan’ın konumunu ile de (sözde soykırımın tanınmaması) bağlantılı bir konu. Azerbaycan ile ilişkilerimiz çok önem arzediyor. Bunu yüz kere görüşüp tartmamız lazım.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına ve İsrail’e yönelik sert eleştirilerine tepki gösteren, Yesh Atid lideri Lapid Knesset’e “Ermeni soykırımını tanıyan” bir tasarı sunacaklarını belirtmişti.
2011 yılında Knesset’ten sözde Ermeni soykırımını tanıyan bir karar çıkarılması için bazı milletvekilleri müracaatta bulunmuştu. Tasarıya İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve dönemin Dışişleri Bakanı Lieberman karşı çıkmıştı. Lieberman, “Ermeni “soykırımını” araştırmak politikaciların değil, tarihçilerin işidir” diyerek tepkisini dile getirmişti.
Fuat Safarov kafkassam moskova

Yorumlar