KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. İran Parlamentosunda Viyana çatlağı

İran Parlamentosunda Viyana çatlağı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
282 0

İran Parlamentosu’ndaki Muhafazakar Milletvekilleri, İran ve ABD’yi nükleer anlaşma konusunda uzlaştırmayı amaçlayan müzakerelerde sağlanacak olası bir çözümü engelleyeceklerini belirttiler. Muhafazakar Milletvekillerinden Ali Rıza Salimi, dün, (Cumartesi) yaptığı açıklamada, “Viyana’daki nükleer müzakerelerin sonuçları İran yasalarına uygun olmalı, aksi takdirde yasadışı kabul edilecektir.” ifadelerini kullandı.

İran’ın yarı resmi Tasnim ajansına konuşan Salimi, “ABD yaptırımlarının kısmen kaldırılmasını öngören ve her iki tarafın da açıkladığı uzlaşma parlamento tarafından onaylanmadığı sürece yasal bir değere kavuşamayacak” açıklamasında bulundu.

İran Parlamentosu’nda geçen yıl kabul edilen nükleer yasa Tahran’ın 2015 nükleer anlaşmasının koşullarına uyması için ABD yaptırımlarının tamamının kaldırılmasını şart koşuyor.

Öte yandan, İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İran Dışişleri Bakanı Muhammad Cevad Zarif, bugün (Pazar) Katar ve Irak’ı ziyaret edecek. Zarif’in, Pazar günü Katar ve Irak’ı bir heyetle birlikte ziyaret edeceğini söyleyen İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, ziyaretin ikili ilişkileri geliştirmek ve bölgesel ve daha geniş konuları ele almak çerçevesinde gerçekleşeceğini belirtti. Hatipzade ayrıca Dışişleri Bakanı Zarif’in ziyareti sırasında iki ülkenin önde gelen birçok yetkilisiyle görüşeceğini kaydetti.

İran, ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin’den temsilciler şu anda Washington’un nükleer anlaşmaya geri dönmesinin yollarını arıyorlar. 2015 nükleer anlaşmasının amacı, İran’ın nükleer silah geliştirmesini engellemekti. Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 2018’de anlaşmadan çekilmesinden sonra İran, nükleer programını kademeli olarak yoğunlaştırdı.

Öte yandan İsrailli Times gazetesinin haberine göre, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nden Brett McGurk, ABD’nin İran’la nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma çabaları hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Washington, İran’dan 2015 nükleer anlaşmasına geri dönmesi konusunda net taahhütler alana kadar Tahran’a uyguladığı hiçbir yaptırımı kaldırmayacak. Bir noktaya varana veya Tahran’dan kesin bir taahhüt alana kadar yahut İran’ın nükleer programını sona erdireceği bizim için çok açık hale gelene kadar ya da anlaşmanın sorunlu yönlerinden (İran’ın politikaları) vazgeçilene kadar Washington herhangi bir yaptırımı kaldırmayacak. Karmaşık bir süreçte gidecek çok yolumuz var. ABD sadece müzakerelere devam etmek adına peşin hiçbir şey ödemeyecek. İranlılardan nükleer programlarını tam olarak inceleyebileceğimiz ve izleyebileceğimiz bir yere getireceklerine dair temel bir taahhüt ve anlaşma görmeliyiz.”

İngiltere, Çin, Fransa, Almanya, İran ve Rusya’dan diplomatlar Viyana’da nükleer anlaşmaya dönüşü tartışmak için lüks bir otelde bir araya geldi. ABD’li temsilciler ise müzakerelerin yapıldığı yere yakın bir otelden dolaylı olarak görüşmelere katılıyor. İran, nükleer anlaşması ile ilgili ihlallerinden vazgeçmeden önce, ABD’yi eski Başkan Donald Trump döneminde uygulanan tüm yaptırımları kaldırmaya çağırıyor. Joe Biden yönetimi ise İran’ın anlaşmaya yönelik ihlallerinden vazgeçmemesi halinde nükleer anlaşmaya geri dönmeyeceğini defalarca söyledi. Bununla birlikte, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Salı günü düzenlediği basın toplantısında, Washington’un yalnızca İran’ın nükleer anlaşmaya uyma niyetinde olduğundan emin olması gerektiğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada nükleer anlaşmayla ilgili sorunların yüzde 60 ila 70’inin Viyana’da çözüldüğünü söyledi. İsrail, ABD’nin resmi olarak Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na (KOEP) olarak bilinen 2015 anlaşmasına dönüşü hızlandırabileceği ve İsrail ile Orta Doğu’daki diğer ülkelerin endişelerini görmezden gelebileceği ihtimalinden dolayı kaygılı. Bu nedenle İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi bugün (Pazar) İran nükleer programının tehdidini ve Tahran’ın bölgeye müdahalesini tartışmak üzere ABD’ye gidiyor.
şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir