KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Timur Kocaoğlu: YERYÜZÜNDE POLİTİKANIN BİZİ ÜZEN KÖTÜ DAVRANIŞLARI

Timur Kocaoğlu: YERYÜZÜNDE POLİTİKANIN BİZİ ÜZEN KÖTÜ DAVRANIŞLARI

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
422 0

1. ABD Başkanı kanıtsız uydurma savlara dayanarak Osmanlı Devleti’ni 1915’te Ermenilere soykırım yapmakta kınayan bir bildiriyi açıklıyor 24 Nisan’da. İşin gülünç yanı Osmanlı Devleti diriltip de yargılanacak mı? Bu bir avuç Ermeni lobisine sevimli görünmekten başka ne işe yarar?
2. Bundan önce de yılda bir kez 24 Nisan’da bütün ABD Başkanları geleneksel olarak 1915 olaylarına değinerek “Büyük Felaket” terimini kullanırladı, ilk kez “o terimle birlikte “soykırım” kullanıldı. Neden mi? Buna 2 önemli gelişme neden oldu:
— Biri, bundan önce başta Türkiye Büykelçisi olmak üzere çok sayıda Türk diplomatları ve politikacılar, ABD’deki Yahudi lobisini de yanlarına alarak geniş çapta etkili propaganda yaparlardı ABD Başkanı, Kongress üyeleri ve gazeteciler arasında. — İkinci olarak da, bu yıl bu yapılamadı. Üstelik ABD-Türkiye ilişkileri en düşük düzeyde ve büyük sorunlar var iki ülke arasında. ABD’deki Yahudi lobisini küstürmüşüz, kılını kıpırdatmadı bu yıl bizim için.
3. ABD basını ve New York Times gazetesi de verdiği haber ve yorumlarda, ABD Başkanının bu 1915 bildirisinin hiç bir yaptırımı olmayan “simgesel” (sembolik) bir söz olduğu belirtildi!
4. Önemli olan ABD Başkannın bu sözü kullanmış olması değil, ABD ile Türkiye arasında gittikçe büyüyen karşılıklı soğuklaşma ve uzaklaşmadır.
5. ABD Başkanının geçmişteki 1915 olaylarına “soykırım” demesi ne kadar gülünç, yersiz, boş bir sav ise, Türkiye Devletinin de bugün yeryüzünde herkesin gözü önünde sürmekte olan Doğu Türkistan soykırımına sessiz kalması da işte politikanın bir başka üzen davranışıdır!
6. Son olarak: Yeryüzündeki devletlerin doğru, eşitlikçi (adaletli), insanlığın yararına iyi güzel davranışlarda bulunacakları konusunda umutsuzum, politikanın kendisi tiksindirici bir alan, orada doğruluk, iyilik, güzellik yoktur, orada bencil çıkarlar sözkonusudur. Umarım ilerde yeryüzündeki politika beni yalancı çıkarır
Timur Kocaoğlu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir