Çeçenistan ve Kuzey kafkasya’da güncel Covid-19 bilançosu

İbrahim Maraş: FELSEFE NEDİR?

Türk-Rus İlişkilerinde Dönüm Noktası

Արմեն Գևորգյան: Ում կամ ինչ էր պաշտպանում ՌԴ նախագահ Պուտինը

Ermenistan’da nefesler tutuldu

Ermenistan 6 Aralık 2015
678

Bugün Ermenistan’da referandum öncesi ”sessiz günü”. Bütün kampanyalar durduruldu, yarın ülke sandığı gidiyor.

Ermenistan’ın yarı başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçmesini öngören yeni anayasa için 6 Aralık’ta sandığa gidecek vatandaşların sayısı Polis’in yayınladığı resmi bilgilere göre 2.551.682 kişi.

Yeni anayasa 15 bölümden oluşuyor ve parlamentoyla başbakanın yetkilerinin artırılmasını öngörüyor.

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, yarı başkanlık sistemin etkili olmadığını ve dönem anayasanın açık tehditler içerdiğini açıklamış. Sarkisyan ”Dönem anayasanın bazı maddelerinde ben tehditler görüyorum. Cumhurbaşkanı olarak görevim bu tehditler hakkında halkı bilgilendirmek ve tehditleri ortadan kaldırmayı önermektir. Kalanı ise 6 Aralık’ta vatandaşlarımız karar verecek” demiş.

Paketin en fazla dikkat çeken maddelerinden biri, cumhurbaşkanının milletvekilleri ve yerel yönetim birimlerinin temsilcileri tarafından oluşturulacak “Seçim Kurulu” tarafından seçilmesi. Cumhurbaşkanın görev süresinin 5 yıldan 7 yıla çıkarılmasını öngören paket, göreve ikinci kez seçilme hakkını ise kaldırıyor.

Pakette, 40 yaşını doldurmuş, 7 yıldır Ermenistan vatandaşı olan, ülkede ikamet eden ve seçme hakkına sahip herkesin cumhurbaşkanı adayı olmasına imkan tanınırken, cumhurbaşkanının herhangi bir siyasi partiye üye olması yasaklanıyor.

 

Yorumlar