Saakashvili Steps Down as Odessa Governor – What Now?

İran yalan söylemiyor başka bir dünyada yaşıyor

‘Rusya’nın Türkiye’ye müttefik olarak ihtiyaç duymasının 5 nedeni’

Ünlü Rus muhalif gazeteci: Gülen dünyanın en tehlikeli İslamcısı

Irakta türkiye rusya kapışacak mı

Gündem 6 Aralık 2015
644
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Türkiye’nin Musul’a asker göndermesine Irak’tan art arda tepkiler gelirken, Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komitesi Balkanı Hakim el Zamili, Türkiye’nin Irak’ın egemenliğini ihlal ettiğini ve Türkiye’ye karşı Rusya’dan yardım isteyebileceklerini söyledi.

Suriye’den Türkiye’ye Musul tepkisi

El Arab el Cedid gazetesine konuşan El Zamili, “Türkiye’nin işgaline ve Irak’ın egemenliğini ihlal etmesine karşı kısa süre içinde Rusya’dan Irak’a doğrudan askeri müdahalede bulunmasını isteyebiliriz” dedi.Türkiye’nin Bağdat’ın izni olmadan Musul’a asker gönderdiğini yineleyen El Zamili, daha önce de Türk askeri bir an önce Irak’tan ayrılmazsa Türkiye’ye karşı askeri operasyon düzenleyeceklerini söylemişti.

İBADİ: TÜRKİYE ASKERLERİ 48 SAAT İÇİNDE ÇEKMEZSE…

Bağdat’tan Ankara’ya çağrı: Irak topraklarını bir an önce terk edin

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Türk kuvvetlerinin Irak hükümetinin izni ve bilgisi olamadan Kuzey Irak’a asker konuşlandırmasını ulusal toprak bütünlüğünün ihlali olarak tanımladı.İbadi, “Eğer Türkiye, Kuzey Irak’a gönderdiği askerlerini 48 saat içinde geri çekmezse Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne gitme dahil tüm seçenekleri kullanacağız” dedi.

İbadi daha önce yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Peşmerge güçlerinin eğitimi için Musul’a asker göndermesine tepki göstermiş ve Türk askerlerinin derhal bölgeden çekilmesini istemişti. Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum da, Türkiye’nin asker göndererek uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtmişti. Rusya İran Irak Suriye ittifakının yönü Türkiyeye karşı bir bloğa dönüşüyor ve bu blok Türkiye ile Rusyayı bölgede vuruşturacak gibi gözükmektedir.

 

Yorumlar