ÇEÇEN KIZI CAMİLE – GENÇ HAFIZ

Həsənbala Sadıqov: Vətən müharibəsi qələbəsində Xankəndi və ətrafında olan ərazilər sindromu?

Vyana görüşü Qarabağa azadlıq gətirəcəkmi?

Abdullah Utaybi: İran ve Çin arasında yüzyılın anlaşması

Ermenistan Meclis Başkanı İran Büyükelçisi ile görüştü

Ermenistan, İran 18 Şubat 2021
50
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Ermeni Parlamentosu basın bürosunun kamuoyuna verdiği bilgilendirmede Parlamento Başkanı Ararat Mirzoyan’ın bugün İran’ın Ermenistan Büyükelçisi Abbas Zohouri’yi makamında kabul ettiğini söyledi.

Toplantıda Mirzoyan İran’ı dost bir ülke ve güvenilir bir ortak olarak gördüğünü ifade etti. Karabağ ihtilafına değinen Meclis Başkanı, ateşkes ile ilgili 9 Kasım’da üçlü açıklamanın ardından varılan anlaşmaların uygulanmasının gerektiğini söyledi. Öncelikli olarak savaş esirlerinin “herkes için” prensibiyle değiş tokuşundan bahsetti. Mirzoyan, Dağlık Karabağ sorununun tamamen çözülmüş sayılamayacağını, çünkü Dağlık Karabağ’ın statüsü – Dağlık Karabağ-Ermenilerin kendi kaderini tayin hakkı, AGİT Minsk Grubu Eş Başkanlığı formatında çözülmediğini de sözlerine ekledi. İran’ın, diğer bölge ülkelerinin hem çatışmalar aşamasında hem de sonrasında Azerbaycan tarafının yararına aktif katılımını da hesaba katarak, Dağlık Karabağ konusunda tavrını ifade etmekten kaçınamayacağını söyledi.

meclis başkanının bu ifadelerine karşılık İranın Erivan Büyükelçisi ise, İran tarafının Karabağ’da ateşkese ilişkin anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını belirterek, İran Dışişleri Bakanı’nın savaş esirlerinin dönüşünün bir an önce çözülmesi gerektiği görüşünü yineledi.

Toplantıda yetkililer, Ermenistan’ın Syunik eyaletinde parlamentolar arası bağların, ekonomik ilişkilerin ve ortak ekonomik faaliyetin daha da güçlendirilmesine ilişkin bir dizi meseleyi de tartıştılar.

Anet Harutyunyan

Yorumlar