2017 yılı Türk dış politikası açısından çok sıcak bir yıl olacak

Tarixi Soçi sammiti işə başlayır – Suriyanın taleyi necə həll ediləcək?

Putin’e direnen Habarovsk

Türkiye uyumasın ABD Pasifik’i Çine Bıraktı!

Deveciyan koronavirüsten öldü

Gündem 29 Mart 2020
702

Osmanlı Ermenisi yazar Karakin Deveciyanın Fransa vatandaşı torunu Patrıch Deveciyan Koronavirüs sebebi ile 75 yaşında Fransada öldü. Babası Roland Deveciyan (d.1901) İstanbul’da doğmuş, Galatasaray Lisesi’ni bitirmiş. Bir burs kazanıp Fransa’ya gitmiştir. Fransa’da düdüklü tencereyi bulan ünlü bir mühendis olmuş. Fransız vatandaşlığına geçme önerilerini, “Ben Türk vatandaşıyım” diyerek kabul etmemiş ve vatansız olarak ölmüş.
Fransada Bakanlık, Milletvekili ve Belediye başkanlığı yapan Patrick Deveciyan dün Koronavirüsten öldü. Persembe Virüs sebebiyle hastaneye yatmış, Cuma gecesi durumunun iyiye gittiğini söylemişti.
Fransa’da eski Bakan ve Nicolas Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığının ilk döneminde, iktidardaki Halk Hareket Birliği’nin (UMP) Genel Sekreterliği görevini de yürüten Ermeni asıllı politikacı Patrick Deveciyan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Hauts-de-Seine Bölgesi Başkanı olarak da görev yapan 75 yaşındaki politikacı 26 Mart’da virüse yakalandığını açıklamıştı.
Fransa’da Türkiye karşıtlığı politikaları ile bilinen ama özel sohbetlerde müthiş bir Türkiye aşığı olan Deveciyan’ın ölümü üzerine Ermenistan başbakanı Paşinyan bir taziye mesajı yayınlayarak üzüntülerini bildirdi. Deveciyan bilinenin aksine Türkiye ile derin ilişkileri olan bir Fransız siyasetçisi idi.
kafkassam

Yorumlar