KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. DEAŞ, ‘yalnız kurtlar’ stratejisiyle geri mi döndü

DEAŞ, ‘yalnız kurtlar’ stratejisiyle geri mi döndü

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
260 0

DEAŞ, koronavirüs salgınını fırsat bilerek ‘yalnız kurtlar’ stratejisiyle tekrar sahalara döndü. Unsurlarına, ellerine geçen herhangi bir silahla sürpriz saldırılar gerçekleştirmeleri çağrısında bulunan örgüt, -bu tür saldırılarla verilen zararlar her ne kadar az olsa da- bu eylemlerle hala operasyonlar düzenleme gücüne sahip olduğunu göstermek istiyor.

Ezher Aşırılıkla Mücadele Gözlemevi tarafından yayınlanan son araştırmada, örgütün sosyal medya aracılığıyla kendi unsurlarına birtakım talimatlar verdiği ortaya çıktı.

“Koronavirüs salgınının Allah’tan gelen bir ceza olduğunu ve günahların kefareti için birtakım adımlar atılmasını zorunlu kıldığını” iddia eden örgüt, virüsten kurtulmanın tek yolunun -basit araçlarla olsa dahi- terör eylemleri gerçekleştirmek olduğunu söylüyor.

DEAŞ, birkaç gün önce Kabil’in merkezindeki bir mabede yönelik gerçekleştirilen ve en az 25 sivilin hayatını kaybettiği ve 80 kişinin yaralandığı intihar saldırısını üstlendi. Örgüte bağlı Amak haber ajansı tarafından yapılan açıklamada, saldırıyı patlayıcı kemer giyen bir militanın gerçekleştirdiği bildirildi.

Örgüte bağlı olmayan, fakat düzenleyecekleri terör operasyonları için örgütten talimatlar alan ‘yalnız kurtlar’, daha önce havaalanları, camiler, pazarlar, kafeler ve toplantıları hedef alırken, ellerine geçen herhangi bir silahla saldırılar düzenliyorlar.

Köktendinci ve radikal örgütler hakkında araştırmalar yapan Halid Zaferanî, ‘yalnız kurtlar’ı herhangi bir örgüte bağlı olmaksızın terör saldırıları gerçekleştiren kimseler olarak tanımlıyor. Bu unsurların gelişmiş silahların yanı sıra ellerine geçen bir bıçakla, intihar saldırılarıyla veya araba ve kamyonlarla ezmek suretiyle terör eylemlerinde bulunduklarını ifade eden Zaferanî, bu saldırıların medya üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ve ‘yalnız kurtlar’ tarafından yapılan planların ise gerçekten çok basit mekanizmalara dayandığını söylüyor.

DEAŞ Sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnanî, 2014 yılında yayınlanan bir ses kaydında, örgüt sempatizanlarına, -örgütten herhangi bir talimat beklemeksizin bir bıçakla dahi olsa- ellerinde olan mevcut aletlerle saldırılar gerçekleştirmeleri çağrısında bulunmuştu. Daha sonra örgütün eski lideri Ebubekir el-Bağdadi, vatandaşların hedef alınması yönünde çağrıda bulunmuş ve örgütün Dabık adlı basın kuruluşu aracılığıyla, ‘yalnız kurtlar’ adı altında savaş başlatacağına dair dünyaya gözdağı vermişti.

Ezher Aşırılıkla Mücadele Gözlemevi, ‘geçen aylarda maruz kaldığı hezimeti telafi etmek, örgütün saflarını yeniden düzenlemek ve yalnız kurtların terör saldırıları gerçekleştirmelerini kolaylaştırmak’ isteyen örgütün, asılsız haberleri yaymak için virüs krizinden yararlandığını açıkladı.

Asılsız haberlerin, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin amaçlarını gerçekleştirmek için kullandıkları ‘internet terörünün’ parçası olduğunun vurgulandığı açıklamada, bunun toplum üzerinde ciddi olumsuz etkilerinin olduğu belirtildi. Ayrıca açıklamada, doğruluğundan emin olunmaksızın sosyal medyada paylaşılan haberler karşısında uyanık olunması gerektiği ifade edildi.

Velid Abdurrahman
Şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir