KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Azerbaycan milli aktivisti Abbas Lesaniden İrana mektup

Azerbaycan milli aktivisti Abbas Lesaniden İrana mektup

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
227 0

Azerbaycan milli aktivisti Abbas Lesani, Ardebil hapishane yetkililerine hitaben bir mektupta
Mahkumların iznlerini kabul edilmesini, aksi takdirde olası sonuçlardan sorumlu tutulacaklarını ifadesini kullandı .

Abbas Lesani Dün Ardebil hapishane yetkililerine yazdığı mektupta , mahpuslar özellikle Azerbaycan milli aktivist mahpuslarının bir an önce izin taleplerinin kabul edilmesini istedi.
Abbas Lesani, milli aktivist olan mahpusların ailelerine irtibat sağlayarak, Coronavirüs salgının hızla ilerlediği ve mahpusların tehlikede olduklarını izah edip, ve diğer milli aktivistleriyle görüşmelerine istinaden hapisane yetkililerine hitap mektup yazdığını ve milli aktivistler ve diğer hafif suçu olan mahpuslara izin talebi isteğinde bulunduğunu söylemiştir.
mektupun bir kısmında bu ifadeler kullanılmış:
“dünyanın biçok ülkesinde yaygınlanan coronovirüs salgınından dolayı insanların hayatı ve can güvenliği tehlike altında. İranda yetkililerin bu salgına karşı mucadelede yetersizlik, isteksizlik ve yanlış planlama ve ülkede sağlık ve tıbbi altyapı eksikliği nedeniyle vatandaşların hayatı diğer ülkelerden daha büyük risk altındadır.bu sebeple hapishane mahkumlarının sağlığı, hapiste sağlık tesislerinin eksikliği nedeniyle en çok riske maruz kalan kitledendir.
hapishane yetkililerinden isteğimiz bu tehlikeli durumda siyasi ve hafif suçu olan mahkumlarının izin taleplerini bir an önce kabul etmeleridir, aksi takdirde mahkumların herhangi olası bir tehdit ve ya hastalık durumunda sonuçlardan sorumlu tutulacaklardır.”
son günlerde İranda coronavirüs yaygınından dolayı mahpusların sağlığından endişe edilyor ve Şimdiye kadar, Tebriz merkez hapishanesi dahil olmak üzere dörtden fazla hapishanede mahkumların protestoları ve bazı mahkumların kaçışı rapor edilmiş. Uluslararası Af Örgütü İrana hitapen söylemlerde bulunmuş:
“İran yetkilileri virüsten dolayı bir an önce siyasi mahpusları serbest bırakmalı ve tüm mahkumların sağlığını korumak adına gerekli önlemleri almalı ve henüz yargılanmamış ve özellikle risk altında olan mahkumların serbest bırakılmasını göz önünde bulundurmalıdır. “

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir