KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çavuşoğlu mu Şentop mu sağlık sebebi ile istifa edecekler

Çavuşoğlu mu Şentop mu sağlık sebebi ile istifa edecekler

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
224 0

Türkiye’de dış politika her zamankinden çok daha gündemde. Mısır, Suriye, Irak, İran, Libya, Azerbaycan, Ukrayna, Karadeniz, Akdeniz, AB, ABD say say bitmiyor. Bilindiği üzere Antalya eski milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu şu an Türkiye’de en uzun 3. dış işleri bakanlığı yapama unvanını elinde bunduruyor. Tevfik Rüştü Aras ve İhsan Sabri Çağlayangil’in ardından gelen Çavuşoğlu Antalya ile özdeşlemiş bir dışişleri bakanıdır. Birçok toplantıyı Antalya’da yapmakta hatta Turizm bakanlığı görevini de yapmaktadır. Zira Antalya turizm başkentidir. 24 Kasım 2015 Tarihinde Rus uçağı düşürülünce Antalya için kâbus günleri de başlamıştı. Rus turistler için Antalya demek cennet demek, Antalya demek tatil demek, Antalya demek güneş demekti. Birden Rus turistlerin ayağı Antalya’dan çekilince Antalya adeta terkedilmiş kovboy kasabalarına dönmüştü. Turizm esnafı peşi peşine iflas etmiş oteller el değiştirmeye başlamış tefeciler esnafın boynuna çökmüş otellere el koymuşlardı. Dükkânlar kapanmış müthiş bir şaşkınlık yaşadı Antalya uzun süre. Bir de pandemi ortaya çıkınca olan Antalya esnafına oldu.
Esnafın otellerine zorla el koyan tefeciler el altından Çavuşoğlu ve ya yakın bir akrabası ile birlikte çalıştıkları dedikodusunu yayarak daha etkili oluyorlardı. Bu gelişmelerden Çavuşoğlu’nun haberi yok, Çavuşoğlu canla başla hem dış işleri bakanlığı hem de Turizm bakanlığı yapmaya çalışarak Antalya turizmini kalkındırmak için gece gündüz çalışıyordu. Pandemi bir taraftan Rusya ile ilişkilerin gerginliği bir taraftan el değiştiren otel işletmecileri turist gelmezse ne yaparız endişesine kapılmaya başladı. Çavuşoğlu hemşerileri idi ve Rusya ile Türkiye’nin arasını bulacak ve Rus turistler Antalya’ya gelecekti.
Ocak ayında tur operatörleri Rusya ile bağlantıları kurdular ve bu sezon beklenenin üstünde Rus turist gelecekti. Oteller ona göre tadilat tamirat yaptı çalışacak elemanlarını ayarladılar ve sezonun ilk kafilesini beklemeye koyuldular. Çavuşoğlu Antalyalı olması hasebi ile turizm ile dışişlerini adeta birleştirdi ve Turizm Bakanı ile birlikte çalışmaktalar bu krizi birlikte aşmaya gayret gösteriyorlardı. Fakat birden TBMM Başkanı Şentop engin diplomasi bilgisini harekete geçirerek Möntrö boğazlar anlaşmasının gözden geçirilebileceğini söyledi. Bu açıklama Rusya’da soğuk duş etkisi yaptı, hatta 2. Uçak vakası olarak görüldü. Aslında bu Şentop’un ilk icraatı, ilk incileri değildi tabi. Balkanları birbirine katan açıklamaları, müdahil olduğu seçimleri kaybetmesi, Makedonya’da Türkçe eğitimi yasaklatması Şentop’un bilinipte pek gündeme getirilmeyen dış politika başarıları zincirine şimdi de Möntro eklendi. Korkusundan şöyle hiç kimse çıkıpta yahu Şentop sen işine bak diyemiyor. Herkes korkuyor herkes çekiniyor.
Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Rusya’nın dün itibari ile Haziran sonuna kadar Türkiye’ye uçuşların yasaklanmasının ne anlama geldiğini en iyi bilen iki bakan olarak bakanlar kurulu toplantısında istifa mı edecekler yoksa Şentop’un sağlık nedeni ile TBMM başkanlığından ayrılmasını mı sağlayacaklar.
Antalya şimdiden kan ağlamaya yas tutmaya başladı bile.
kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir