KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çin’in Türkiye, ABD’nin Rusya sevdası

Çin’in Türkiye, ABD’nin Rusya sevdası

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
361 0

Çin Askeri Bloğ sitesi Sina’da yayımlanan bir haberde Çin’in Yeni Zelanda ile yaptığı tatbikattan bahsedilmiş, Rusya, Pakistan gibi ülkelerdeki yapılan hava tatbikatlarından örnekler verilerek Türkiye ile tatbikatın ABD tarafından engellendiğine dair bir haber yayımlanmıştır. Haberde En son 20 eylül-4 ekim 2010 tarihlerinde Konya’da yapılan hava tatbikatından bahsedilirken bir daha herhangi bir tatbikat yapılmadığından bahsedilmiştir. O dönemde yapılan tatbikatta ABD’nin f-16 hususunda gizlilik dereceli f-16 kodlarına hakim olunacak manevra, brifing ve bilgilendirilmelerden kaçınılması huşunda nota verilmişti.
Yeni dünya düzeninde Çin ve ABD’nin safları sıkılaştırma mücadelesinde her geçen gün yeni adımlara atılmaktadır. Çin’in Türkiye’de olası bir tatbikat yapma talebi haltında Türkiye’nin yakın zamanda Rusya ile yakınlaşmasının kritik olarak atfedildiği bu sebeple Çin’inde bu noktaya devreye girmek istemesinden kaynaklanması olarak yorumlanmıştır. İpek yolu Projesinde Türkiye’nin olası bir cayma durumunun Çin’e maliyetinin çok yüksek olacağının hem Çin hem de Yolun sonundaki projenin kurucularının farkında olduğu da diğer önemli yorumlar arasındadır.
Bu yorumları destekleyen bir diğer önemli husus ise ABD’nin Rusya büyük elçisinin Çin’i çok iyi bilen bir kişiliğin olmasıdır.
Sayın Hunstman Ekim 2017 ‘de ABD Rusya Büyükelçisi olarak atanmıştır. Sayın büyük elçi Huntsman’nin biyografisi kendisi gibi önemli görevlerle doludur. Görevine Ronald Reagan döneminde asistan olarak başlayan sayın elçi, Singapur’da ticaret elçisi, ticaret müsteşarı ,2005 -2009 arasında Çin büyükelçiliği gibi önemli görevler yapmış bir kişilik. Utah valiliği sırasında Utah Amerika’nın en iyi yönetilen eyaleti seçilmiştir. İşsizlik oranı tarihinin en düşük seviyelerine düşmüştür. , Atlantik konseyi başkanlığı, Ford, Caterpillar, Chevron, ABD donanma akademisi vakfı, Pennsylvania üniversitesi yönetim kurulu görevlerinde bulunmuş bir yönetici. Çin ve Hindistan’da evlatlık olmak üzere 7 çocuk babası olan sayın elçinin ,2 oğlunun aktif görevde deniz subayları olduğu bilinmektedir. On adet onursal doktorası olan sayın elçinin Henry Kissinger ile 11 yaşında Çin’e gittiğini bir röportajda belirtmişti.1972 yılındaki Gizli yapılan Kissinger ziyaretinin önemi ise Çin-ABD arsındaki yakınlaşmaya yol açmasıydı.
Nisan ayında İngiltere’nin öncülüğüyle başlayan Rus diplomatların Persona non grata ilanı ve ülkelerine geri gönderilme olayında ABD -Rusya arasındaki krizin büyümemesi için devreye girdiği ve ilişkileri yumuşatan kişi olduğuna dair iddialar yayıldı.
Son dönemde Rusya-ABD yakınlaşmasının beşiğinde de Sayın elçinin olduğuna dair iddialar bugünlerde basında yer almıştır. ABD ‘nin Çin’i ve Asya’yı iyi bilen bir kişiliği Rusya’ya elçisi olarak göndermesi ,Çin ile olan savaşta Rusya’nın yanında olmasını istemesinden başka bir şey olmadığı şeklinde yorumlanmıştır.
ABD’nin Çin ile başlattığı ticari savaş ve ardıl faaliyetleri uzun zamandan basında yer almaktadır. Lakin bu savaşta yalnız kalmak istemeyen ABD’nin bölgede Rusya ile yakınlaşma talebini destekler nitelikteki bir diğer olay ise Sayın Trump’ın ,G7 zirvesinde Rusya’nın tekrar G7 ye katılması yönündeki sözledir. G 7 ülkelerin tüm ısrarlarına rağmen Kırım ve Ukrayna’yı da içeren metni imzalamaması da bu yakınlaşmanın amaçlandığı yorumlarına yol açmaktadır. Rusya’nın son yıllarda Çin ile yakınlaşmasının ABD açısından önemli bir sorun olduğu, bu sorunun ileride daha büyük sorunlara sebebiyet verememek, bölgede İran ile mücadelede İran’a destek vermesi muhtemel Rusya ile ilişkilerin iyileştirilmesi politikası yoluna geri dönüldüğü iddialar arasındadır.
Yakın zamanda Sayın Putin’in Trump ile görüşmek istediği be bu isteği Avusturya başbakanı tarafından iletildiği iddia edilmiştir. Olası görüşmede ise 2021 yılına kadar sürmesi muhtemel olan START III, INF ve ABM anlaşmalarının görüşüleceği Rus uzmanlar tarafından iddia edilmektedir. Ayrıca Kuzey Kore, Suriye, Ukrayna’nın da masaya yatırılacağı, ve bu görüşmelerde karşılıklı yakınlaşma çabalarının kaydedileceği de eklenmektedir.
Tüm bu ilişkiler içerisinde Türkiye’nin rolü her zaman kilit olacağı, hem Rusya’nın hem ABD’nin hem de Çin’in bölgede Türkiye’ye ihtiyacı olduğu ve birbirlerine karşı Türkiye’nin dostluğunu her daim koz olarak kullanacakları tüm analistler açısından ortak noktadır. Devlet büyüklerimizin de bu üçlü mücadeleyi çok iyi kullandıkları ve ülkemizin lehine olan her türlü mücadeleyi canla başla sürdürdükleri aşikardır.

Kafkassam /Ömer GÖK

Kaynakça :

https://ru.usembassy.gov/our-relationship/our-ambassador/
http://www.newsweek.com/obamas-man-china-ambassador-jon-huntsman-76639
http://mil.news.sina.com.cn/jssd/2018-06-17/doc-iheauxvy4887820.shtml
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/cin-le-tatbikat-yakiti-iran-dan-16009322
http://foreignpolicy.com/2018/03/14/trumps-man-in-moscow-ambassador-jon-huntsman-russia-trump-investigation/
http://svpressa.ru/politic/article/203046/?utm_source=politobzor.net
https://edition.cnn.com/2018/06/08/politics/russia-g7/index.html
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-44409775
https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/trump-g7-latest-russia-members-canada-nations-expulsion-g8-a8389471.html

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir