KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çin’deki Corona virüsü Komplo mu

Çin’deki Corona virüsü Komplo mu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
335 0

Çin’deki Corona virüsü insandan insana süratle geçen, yayılma hızı yüksek, uzun süre belirti vermeden kuluçkada bekleyen, benzerleri gibi ancak laboratuvar ortamında üretilebilen kanaatimce tipik bir biyolojik saldırı.

Hedef tahtasındaki Çin için zaman daralıyor ve ÇKP’nin çökertilmesi için nükleer/topyekün savaşa gerek kalmadan biyolojik saldırılar sonucu toplumsal infihal ve devlet aygıtının/bürokrasinin çökmesi deneniyor. Enteresan olan şu ki bu virüsün sızmasından da hükümet suçlanıyor.

Virüsün ortaya çıktığı dönem ciddiyeti anlaşılmış olacak ki sıkı kontroller başlamış, halkın ateşli hastalığını gizleme ve kontrolden kaçma eğilimi üzerine Wuhan karantinaya alındı. Şehirde kontrol kaybediliyor bu sebeple Ordu şehre sağlık ve kontrol hizmeti için müdahale etti.

Halkın Kurtuluşu Ordusu PLA, orijini itibari ile Hitler’in SA’sine benzer. Çok katı ve anlaşılması zor girift bir bürokrasisi vardır. Resmen ÇKP’nin silahlı koludur yani sadakati devletten çok partiye olup düşman olarak dışarıdan çok içeriye yönelik bir niyetle tasarlanmıştır.

Görev tanımı aslında Avrupa kıtasının 2 katından daha büyük bir yüzölçümü ve nüfusa sahip ülkenin içinde rejimi tehlikeye sokacak aktivitelerin cereyan etmesi halinde agresif bir şekilde müdahale ederek parti iktidarının devam ettirilmesidir.

Wuhan’da sağlık personellerinin yetersiz kalması, halkın isyan potansiyeli taşıyan emareler göstermesi ve giriş çıkışın delinebilme ihtimali yüzünden büyük bir sıhhiyeci ve piyade ordusu ile Wuhan’a giriş yapıldı. Bunun Wuhan’daki sorunu ne derece çözebileceği muamma.

Şehir çok kalabalık, zaten yetersiz olan sağlık altyapısı tamamiyle çöktü ve üstü örtülü cesetlerin arasında muayene olmayı bekleyenler var. Salgının Wuhan’da kaç kişiyi öldüreceği ve karantinanın ne zaman kalkacağı meçhul ancak binlerce ölü ve en az 2 ay karantina kaçınılmaz.

Wuhan’ı ziyaret etmiş olanlar taşıyıcı durumunda ve bu virüsün kuluçka dönemini tamamlayıp bulaşıcı nitelik kazanmasını engellemek adına bu kişiler tespit edilerek tecrit ediliyorlar. Ancak buna rağmen virüsün yayılması ile ilgili grafik aşağıda.

İki hafta içerisinde herşey netleşecek. Grafikteki şehirlerden kaçının daha “Wuhan”laşacağı ve karantinaya tabi tutulacağı belirsiz ama en azından salgının Pekin ve çevresinde hakim olmaması için olabilecek en sıkı tedbirler alındı. Bu saldırıda ne planlanmış olabilir?

En kötü senaryoda virüs kontrolden çıkar ve tüm ülke genelinde yeni bir Kara Ölüm etkisi yaratarak devlet aygıtını mahveder. Bunun gerçekleşme ihtimali bürokratik kabiliyetler ile ilgili ki benzeri bir salgın ABD’de gerçekleşse ordu karantina yerine nükleer silah kullanırdı.

Hindistan, hatta Avrupa ve Türkiye bile bu konularda afallayarak krizi kontrol edemeyebilir ama Çin tam bir sistem ülkesi ve en başından bu yana alınabilecek her tedbiri alıyorlar. Saldırıyı yapanlar bile Çin’in mücadele gücüne hayranlığını gizleyemediler.

Bir diğer senaryo Ordu’nun rejimi korumak için yeni Tiananmen katliamlarına başvurmak zorunda kalması ama etnik homojenite sebebiyle iç savaşın da çıkma ihtimaline inanmıyorum. Son senaryo ise daha gerçekçi ve bence en muhtemeli..

Dünya borsalarındaki durdurak bilmez yükselişe rağmen resesyon beklentisi yerini iyimserliğe bırakamamıştı. Dünyada büyüme hala sağlanabiliyorsa ve durağanlığa girilmiyorsa bu, geberik Avrupa PMI’leri ile değil Çin’in büyümesi sayesindeydi.

Şayet Çin genelinde salgın ciddileşirse üretim çökecek ve durağanlaşacak, Çin mallarına ithalat yasağı konacak ve Çin ekonomisi bitecek. Büyüme durduğu için dünya ekonomisinde resesyon senaryosu gerçekleşecek ve hiper stagflasyona geçilecek.

Eğer salgın orta düzey etki yaratırsa PMI’ler onulmaz biçimde düşecek ve resesyon altı ay içinde kaçınılmaz hale gelecek. Bu da benzeri bir çöküşü gecikmeli olarak yaşatacak ve dünya ekonomisinde çöküş yaratarak altın standardına kapı aralayacak.

Durum iki hafta içinde kontrol altına alınmazsa sadece Çin için değil dünya ekonomisi için çok ama çok olumsuz durumlar mümkün hale gelebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir