KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Bugün Donbass yarın Dağlık Karabağ mı

Bugün Donbass yarın Dağlık Karabağ mı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
298 0

Kafkassam olarak sürekli uyarıyoruz. Bugün Donbass yarın dağlık Karabağ’da Rusya yeni bir model uygulamasına geçiyor. Fakat Azerbaycan kamuoyu üzerinden bu gerçeği Türkiye’nin gözünden kaçırıp Dağlık Karabağ’da sorunun bititği propagandası yapıyor. Oysa gelişmeler hiç te öyle değil. Daha geçenlerde Dağlık Karabağ Parlamentosu Rusçayı resmi dil olarak kabul etmişti. Şimdi sıra pasaport dağıtımında.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Donbass sakinlerine Rus pasaportu verilmesinin zorunlu bir insani önlem olduğunu söyledi.

Sputnik Türkçe’de yer alan habere göre; Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yazılı açıklama yapan Zaharova, şu ifadeleri kullandı:

Donbass sakinlerine Rus vatandaşlığının verilmesi, Kiev’in bölgeye uyguladığı, Minsk anlaşmalarına göre kaldırılması gereken sosyo-ekonomik ve ulaşım ablukası koşullarında başvurulan zorunlu bir insani önlemdir. Kiev, bu ablukayı kaldırmamakla Donetsk ve Lugansk sakinlerinin haklarını yedi yıldır ihlal ediyor. Dolayısıyla, Rusya’nın bu insani jesti, Ukrayna’nın Minsk anlaşmaları kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmemesinin doğrudan bir sonucudur. Ayrıca, uluslararası uygulamalara tamamen uygundur.

Zaharova, vatandaşlık verilmesinin egemen devletlerin kendi yetki alanı içinde olduğu ve uluslararası hukukun bu konuda herhangi bir kısıtlamasının olmadığına vurgu yaparak, “Vladimir Zelenskiy’in mantığını ve iddialarını anlamak zor” değerlendirmesinde bulundu.

Polonya, Macaristan ve Romanya makamlarının Ukraynalılara çok sayıda vatandaşlık verdiklerine dikkat çeken Zaharova, bu ülkelerin 300 bin Ukraynalıya Polonya pasaportu, 300 bin Macar pasaportu ve 200 bin Romanya pasaportu verdiğini, Kiev’in de Transdinyester sakinlerine şu ana kadar 120 bin Ukrayna pasaportu dağıttığının altını çizdi.
Rusya bu tartışmaların yönüne göre yakında önce el altından sonra da açıktan Dağlık Karabağ’da pasaport dağıtımına başlayabilir. Bu da Dağlık Karabağ’da Donbass modeli dediğimiz resmiyette Ermenistan’a bağlı fakat fiiliyatta Rusya’ya bağlı bir model şekline bürünecektir. Veya resmiyette Azerbaycan’a bağlanması sağlanıp fiiliyatta Rusya’nın hüküm sürdüğü bir model. Bakalım hangisi ön plana çıkacak.
kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir